20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiStepne Lastik Nedir? Nasıl Takılır?

Stepne Lastik Nedir? Nasıl Takılır?

Her sürücü mutlaka Stepne Lastik terimini duymuştur. Genelde hemen hemen her araçta yer aldığını bildiğimiz Stepne Lastik, kimi zaman hayat kurtarıcı olabiliyor.  Peki, Stepne Lastik Nedir? Neden bu kadar önemli?

Stepne Lastik; aracınızda yer alan yedek lastik anlamına gelmektedir. Yürür sistemde yer alan lastiklere herhangi bir şey olduğu zaman, doğrudan Stepne Lastik kullanılarak aracın yolda kalmasının önüne geçilir.

Kısacası dediğimiz gibi yedek bir lastiktir ve aracın içerisinde yer alır. Tabii ki özellikleri ve boyutları, marka ile modele göre değişiklik gösterebilir. Her seferinde tam boyut lastik görmek mümkün olmaz.

Stepnesi Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi?


Stepne Lastik Nasıl Takılır?

Stepne Lastik konusunda bilinmesi gereken en önemli nokta, lastiğin nasıl takılacağı noktasıdır. Bunun için aracınızın içerisinde bir ekipman setinin yer aldığını görürsünüz. Aracınızın içerisinde lastik değiştirmeniz için kit bulunur ve bu kiti kullanarak lastik değiştirmek mümkündür. İlk olarak hasarlı olan lastiği çıkarmanız gerekmektedir. Hasarlı olan lastiğin çıkarılması sonrasında, Stepne lastiği takabilirsiniz.


Stepne Lastik ile Ne Kadar Gidilir?

Stepne Lastik, genelde boyut olarak daha ufak bir lastiktir. Bu nedenle de lastiğin, standart lastik kadar uzun mesafelerde götürmesi beklenemez. Sürücülerin mutlaka bu konuda önlemlerini almaları gerekmektedir. Yedek lastik ise genelde 50 ile 80 km arasında mesafeyi karşılamaktadır. Bunun üzerinde mesafelerde sürüş güvenliği tehlikeye girer.


Stepne Lastik Ömrü Ne Kadardır?

Her parçada olduğu gibi lastik kısmında da bir kullanım ömrü vardır. Bu noktada yedek lastikler için tercih edilen markaya göre değişmekle beraber genelde 10 yıllık bir ömür sunulur. Genelde üretim tarihinden sonra geçen 10 yıl sonunda lastiklerin ömrünü tamamladığını görürüz. Fakat bu süre sonunda kesin olarak lastik kullanılmaz hale gelecek diye bir şey yoktur.


Stepne Lastik Neden Küçüktür?

Genelde standart lastik boyutlarından farklı olan yedek lastik boyutunun, biraz daha küçük olduğunu görürüz. Bu durum genelde taşıma kolaylığı için tercih edilmektedir. Hem alandan kazanç sağlamak hem de ağırlık kısmında kazanç sağlamak noktasında daha küçük ebatlarda lastik tercihi yapılır.


Stepne Lastik Nerededir?

Marka ve modele göre ufak tefek değişiklikler sunuluyor olsa da Stepne Lastik, bagaj kısmında yer almaktadır. Genelde bagaj kapağının alt kısmında yer alan lastik, kilitli bir şekilde bu kısımda yer alır. Bazı araçlarda bagaj içinde değil altında da lastikler yer alabilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -