12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaMuayeneStepnesi Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Stepnesi Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Stepnesi Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Muayene zorunlulukları gelişen teknolojiye göre sürekli güncellenmektedir. Yolda kalma durumlarında hayati öneme sahip olan stepne araç için oldukça büyük öneme sahiptir. Geçmiş yıllarda stepne ve reflektör bulundurulmaması muayene sırasında ağır kusur sayılmakta ve muayeneden geçişe engel olmaktaydı. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte araçlara lastik tamir kiti eklenmesi, patlamayan lastik üretimi bu şartların değişmesine sebep olmuştur. Kısacası 2021 yılı için Stepnesi olmayan araç muayeneden geçer mi sorusunun cevabı ”Geçer” olacaktır.

Günümüzde bir çok araç firması fabrika çıkışı otomobillere ağırlığı azaltmak ve yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla stepne eklememektedir. Bunun yerine daha pratik ve küçük boyutlarda olan lastik tamir kiti kullanılmaktadır. Bu sebeple eskiden muayene için zorunlu tutulan stepne bulundurulması, mevcut yasalara göre hafif kusur olarak nitelendirilmekte ve muayeneden geçişe engel olmamaktadır.

Tamir kiti bulunmayan araçlarda istenmeyen durumlara karşı stepne taşınması oldukça önemlidir. Üçgen reflektör kiti stepne ile beraber ağır kusurlar sınıfından çıkarılmış olsa da bagaja sabit reflektör bulundurmayan araçların üçgen reflektör taşıması da olası zincirleme kazaları önlemek için oldukça önemlidir.

İlk Yardım Çantası Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi ?


Stepne Bulundurmamanın Cezası Var mı?

Geçmiş yıllarda tüm otomobillerde bulundurulması şart koşulan yedek lastik ( stepne ) günümüzde gerek üretim maliyeti, gerek işgal ettiği hacim, gerekse ağırlık tasarrufu sebebiyle günümüzde bir takım araçlarda fabrika çıkışı bulunmamaktadır. Lastik tamir kitinin yaygınlaşmasıyla değişen yasalar gereği günümüzde otomobillerde stepne bulundurulması zorunlu kılınmamaktadır.

Dolayısıyla trafik kontrollerinde stepne bulundurulmaması ile ilgili cezai işlem söz konusu değildir. Mevcut yasalara göre yalnızca şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma belgeli araçların stepne bulundurması zorunlu tutulmuştur. Özetle Yolcu taşıma sektöründe kullanılan araçlar hariç stepne kullanımı zorunlu değildir.

Fakat siz kendiniz ve ailenizin güvenliği için aracınızda her zaman stepne bulundurun. Bizden küçük bir tavsiye olsun bu da.


Stepne Nedir?

Yedek lastik (stepne) aracın lastiklerin aşırı basınç kaybı yaşanması yada patlak oluşması durumunda kullanılan geçici yedek tekerlektir. Hazır şekilde uygun basınçta şişirilmiş jant ve lastik olarak bulundurulur. Araçlarda yalnızca bir stepne barındırabilecek yer bulunur. Dolayısıyla birden fazla tekerin hasar görmesi durumunda kullanılması işe yaramayacaktır. Kullanılabilmesi için araç kriko ile yükseltilir, teker bijonları sökülür ve kullanıma hazır stepne direkt monte edilir.

Stepnenin geçici bir çözüm olduğu, kullanımı sonrasında en yakın lastik tamir istasyonuna gidilmesi ve orijinal tekerin tamir edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Günümüzde araçlarda stepne yerine lastik tamir kiti kullanılmaya başlanmıştır. Tamir kiti oksijenle temas ettiği an hacmen genişleyen ve hızlıca donarak delikleri tıkayan bir maddeden oluşmaktadır.

Tamir kitiyle onarılan lastiğin kullanım ömrü stepneden çok daha kısa olacağından tamir istasyonuna gidilmesi için tolere edilebilecek süre daha kısadır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -