25.9 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaMuayeneSticker - Şeritli Araç Muayeneden Geçer mi?

Sticker – Şeritli Araç Muayeneden Geçer mi?

Otomobil severlerin araçlarında sık sık başvurduğu sticker vasıtası ile yaptırdıkları şerit görünümlü sticker‘lar oldukça hoş bir görüntü ortaya çıkarıyor. Bu hoş görünüm bizlerin oldukça hoşuna gidip kullansak bile kanunen araçların ruhsat üzerinde kayıtlı olan renk haricinde %30’u kadar farklı renk kullanmak mümkün.

Aracınıza yaptıracağınız boydan boya kadar uzanan şeritlerde veya kaput kısmına yapılacak uzun şeritlerde aracınızın renginin %30’unu değiştirmişseniz bu şekilde hem muayeneden geçemezsiniz hem de çevirmelerde mutlaka ceza yersiniz. Hatta aracın bağlanmasına kadar gidebilir. Bunların olmaması için aracınızın ruhsatını tespit muayenesi yaptırıp değiştirip çift renkli olarak işlettirmek zorundasınız.

Birçok otomobil sever renk değişikliğine neden olan şerit çekimini ne yazık ki bilinçsiz olarak yaptırıp ceza yiyor. Aracınıza uygulamış olduğunuz şeridi ruhsatınıza işlettiğiniz takdirde huzurlu ve rahat aracınızın istediğiniz bölgesine dilerseniz folyo, dilerseniz de şerit çektirebilirsiniz.

Eğer aracıma çektirmiş olduğum şerit, aracımın totalinden %30 oranında yüksek değil ise ne olacak sorusunu yönelttiğinizi duyar gibiyiz. Böyle bir durumda işiniz tamamen şansa kaldı. Muayene istasyonlarında eğer boyutu çok uzun değil ise göz yumabiliyorlar, ama olayın kesinliği ne yazık ki yok.

Eğer bulunduğunuz alanda çok fazla polis yoksa, dolayısı ile de ceza yeme ihtimaliniz az ve sizin için vazgeçilmez bir aksesuar ve hep görmek istediğiniz bir işlem ise şu yolu da izlemeniz mümkün. Mevcut şeridinizi muayene girmeden önce sökün. Sentetik tiner vasıtası ile yapışkan alanı güzelce temizleyin ki belli olmasın.

Daha sonra aracınızı muayeneye götürün. Muayeneden geçtikten sonra tekrar çektirirsiniz ve iki yıl boyunca bir sonraki muayene tarihine kadar sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edersiniz. Fakat dediğimiz gibi polis görürse ceza yazma ihtimali ne yazık ki yüksek. En sağlıklı yol, İlçe Emniyet Müdürlüğünüze başvuru yaparak bildiride bulunmanız.

Bildiri sonrası aracınız muayeneye gidiyor ve inceliyorlar. Aracınız ruhsata çift renk olarak işlendikten sonra da herhangi bir ceza riski oluşmadan ve muayeneden kalmadan kullanabiliyorsunuz. Aynı şeyler şerit dışında tavana güneş yanığı için çekilen folyo içinde söylemek mümkündür.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -