29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıSubap Erimesi Nedir? Subap Erimesi Nasıl Anlaşılır?

Subap Erimesi Nedir? Subap Erimesi Nasıl Anlaşılır?

Subap Erimesi Nedir ?

Subap erimesi yüksek çoğunlukta LPG li araçlarda karşılaşılan yanma odası problemidir. Sorunun Çoğunlukta LPG li araçlarda oluşmasının sebebi LPG nin benzinden daha yüksek sıcaklıkta tutuşmasıdır. Çalışma sıcaklığı benzinden yaklaşık 150°C fazla olan LPG sistemi, hareketli parçaların daha çabuk aşınmasına sebep olmaktadır.

Günümüzde yakıt tüketimini azaltmak amacıyla hareketli motor parçaları hafif alaşımlardan üretilmektedir. Bu sebeple çelik malzemeler yerlerimi magnezyum malzemelere bırakmıştır. Magnezyumdan üretilen subaplar benzinle çalışan motorun sıcaklığına dayansa da LPG sisteminin yol açtığı sıcaklığa uyum sağlayamamaktadır. Zamanla eriyerek işlevini yitirmektedir.

Magnezyum Subapların LPG de kullanılabilmesi için Subap soğutucu yağlama kitleri geliştirilmiştir. Sistem belirli aralıklarla subaplara yağ göndererek soğutulmasını ve şekil değişimine uğramasını önlemeyi hedeflemektedir. Sisteme olan faydası halâ tartışılan bu sistemle beraber kısmen de olsa magnezyum subapların LPG ile kullanımdaki ömrü uzatılabilmektedir. Öncelikle temel terimleri tanımlayalım.


Subap Nedir ?

Yanma odasının hemen üst tarafında bulunan kapakçıklardır. Her silindirde emme ve egzoz subapları bulunur. Motorun teknolojisine göre iki emme, iki egzoz yada bir emme bir egzoz subabı kullanılmış olabilir. Subaplar kam milinin oluşturduğu zamanlamayla açılıp kapanarak silindir içerisine hava/yakı alımını ve egzoz gazı tahliyesini sağlamaktadır.

Kam mili yalnızca subapların açılıp kapanma zamanlarının ayarlanmasıyla görevli, dönme gücünü motor kayışından alan bir mildir.


Subap Erimesi Belirtileri

Subapların erimesi, şekil değişimine uğraması durumunda motor çalışma düzeni bozulacaktır. Subap erimesinden kaynaklı problemleri inceleyelim.

Kompresyondan Çekiş Düşüklüğü : Günümüzde yalnızca dört zamanlı otomobil motorları kullanılmaktadır.  Subaplar bu motor zamanları arasındaki geçiş esnasında kapanarak işlemlerim stabil şekilde gerçekleşmesini sağlar. Silindire alınan yakıt pistonun yukarı hareketiyle sıkıştırılmaktadır. Bu sırada tamamen kapalı olması gereken subaplar kompresyonun verimli gerçekleşmesini sağlar.

Subapların erimesi, sıkıştırma işlemi sırasında sızıntı oluşumuna yol açarak yakıt / hava karışımının yeteri kadar sıkıştırılamadan ateşlenmesine, dolayısıyla yeterli gücün üretilememesine ve aracın çekişten düşmesine sebep olmaktadır.

Subap Contası Erimesi : Subaplar ile yanma odası arasındaki sızdırmazlığı sağlayan parçadır. Aracın çalıştırıldıktan sonraki 5-10 saniye boyunca egzozdan yoğun duman atmasına sebep olan problemdir. Motor stop edildikten sonra yağlama devir daiminin durmasıyla beraber külbütör kapağındaki motor yağı subapların üzerinde birikmektedir.

Subap contasının sızdırması sebebiyle burada biriken yağ yanma odasına sızar. Motor çalıştırıldığında yanma odasına sızan yağlar yakıldığı için egzozdan yoğun yağ dumanı atılır. Bu durumlarla sık karşılaşıyorsanız çelik subap sistemleri kullanmanızı öneririz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -