22.7 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıSubap Nedir? Subap Ayarı Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Subap Nedir? Subap Ayarı Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Subap nedir? Subap ayarı nasıl yapılır? Subap ayarı neden bozulur? Subap ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Subap Nedir?

Hemen her araçta bulunan sistemlerin başında gelen Subap, en çok merak edilen araç teknolojilerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Belli bir ayarda tutulması gereken Subap için detaylara ve tam olarak sürücülerin neyle karşı karşıya olduklarına bakalım. Öncelikle “Subap Nedir ?” kısmından başlamak gerekiyor.

Subap; İçten yanmalı olarak sunulan motor sistemlerinde sıvıların ve gaz yakıtların geçişini sağlayan ve araçlar için hayati bir önem taşıyan parçadır. Yay sistemi sayesinde gergin tutulan parçalar, doğrudan dik şekilde hareket eder. Bu sayede hareket herhangi bir bozulmaya uğramadan gerçekleştirilir. Yanma odasına gidecek olan yakıt ve havanın belli bir denge içerisinde ilerlemesi sağlanır.


Subap Ayarı Nasıl Yapılır?

Subap, araçlar için hayati bir önem taşımaktadır dedik. Haliyle Subap ayarının da aynı şekilde önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Ayar kısmında yapılacak olan bir hata, düzensiz çalışma ve hatta motorun zarar görmesine kadar varabilir. Bu nedenle “Subap Ayarı Nasıl Yapılır ?” iyi bilinmesi gerekir.

Subap ayarının profesyonel kişilerle yapılmasını önerdiğimizi belirterek, bunu kendi yapmak isteyen sürücüler için sisteme geçelim.

 1. Hava filtrenizi sökün.
 2. Sonrasında külbütör kapağını yani üst kapak olarak bilinen kısmın vidalarını sökün.
 3. Kapağı zorlamadan buji kablolarını çıkarın.
 4. Şimdi düzenlemeye geçebilirsiniz. 1.silindiri iş zamanına getirerek başlayın.
 5. 1.siliindir hareketsiz durumdayken, diğer 3 silindirin hareketli olması gerekiyor.
 6. Şimdi 0.25 ile 0.35 sentillerini seçmeniz gerek.
 7. Emme subabı ile iticisi arasına 0.25 sentil çakısını koyun. Ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalı. Sentilin boşluğa tam olarak oturması gerekmektedir.
 8. Burada gevşekliği ve sıkılığı ayarlamak için itici çubuğunun kontaklı somununu sıkıp gevşetmeniz gerekir.
 9. Aynı işlemi 0.45 sentil ile egzoz subabı için yapmak gerekir.

Dediğimiz gibi bu ayar biraz profesyonel işidir. Bilin birine yaptırmak ya da servislerden yararlanmak en iyisi.


Subap Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Subap ayarının nasıl yapılacağından sonra gelelim ayarın bozulduğunun nasıl anlaşılacağı kısmına. Eğer “Subap Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır ?” sorusuna cevap arıyorsanız bu kısım sizin işinize yarayacak olan kısım.

Ayarın bozuk olduğunu anlamak için kontrol edeceğiniz bazı durumlar var. Bunları uzun uzun yazmak yerine madde madde yazalım.

 • Aracın çekişi düşer. Klima çalıştırıldığı zaman aracın çekişinde yaşanan düşmeye benzer bir düşme yaşanır.
 • Motor çekişlerinin soğuk havalarda çok daha fazla düştüğü gözlemlenir.
 • Motor titreşim yapar ve sarsıntılı olarak çalışır.
 • Supap vurma sesi duyabilirsiniz. Motor ses yapar.
 • İlk çalışma sırasında yoğun bir benzin kokusu gelebilir.
 • Yakıt tüketimi gözle görülür bir biçimde artış gösterir.
 • Bazen araç kendi kendine stop edebilir.
 • Egzozdan aşırı derecede duman çıkışı olabilir.

Subap Ayarı Neden Bozulur?

Bunun için kesin bir açıklama yapmak yerine varsayımlardan gitmek doğru olacaktır. Subap Ayarı Neden Bozulur ? Zamanla yaşanan aşınmalar bu durumun ana nedeni olarak gösterilebilir. Subaplarda yaşanan aşınma, zaman içerisinde subap başlarında kopma ve benzeri sorunlar yaşanabilir.

Bu gibi durumlarda Subap ayarı da bozulmaya başlar. Özellikle belli bir kilometreyi geçmiş olan araçlar için düzenli olarak kontrol ettirmek gerekebilir. Belli bir yıpranmadan sonra ayarın doğru bir biçimde kalmasını bekleyemeyiz.


Subap Ayarı Ne Zaman Yapılır?

Merak edilen sorulardan devam edelim. Bir başka merak edilen soru ise Subap Ayarı Ne Zaman Yapılır ? Bunun için net bir zaman söylemek yine yanlış olacaktır. Yukarıda derinlemesine bilgi paylaşımı yaptık. Ayarın bozulmasına neden olan durumlar var. Ayarın bozulmasına neden olan durumlarla beraber zaman da bunun nedeni.

“Subap Ayarı Ne Zaman Yapılır ?” sorusunun cevabı da çok basit. Ne zaman yukarı da söz ettiğimiz belirtilerle karşı karşıya kaldıysanız ve ne zaman aracınızın çekişinde bir sorun yaşandığını hissediyorsanız, mutlaka subap ayarlarınız için kontrollerinizi yapın.

Ayarın bozulması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu şekilde uzun süreli olarak devam eden kullanımlarda, aracınızın hasar görmesi gibi durumlar yaşanabilir. Özellikle motor çekişinin düşmesi durumuyla karşı karşıya kalınacaktır. Böyle kullanım yapmak ise hem aracınızın ömrünü azaltacak hem de yakıt tüketiminizin artmasına neden olacaktır.


Subap Ayar Değerleri Kaçtır?

Subap ayarının nasıl yapılacağından söz etmiştik. Bu kısımda bilgi verdik ancak ayarlar için değerlerden söz etmedik. Şimdi ise “Subap Ayar Değerleri Kaçtır ?” sorusuna cevap arayalım ve bu konuda ayarlama yapmak isteyen sürücüler için belirlenen değerleri ortaya koymuş olalım. Burada dikkat edilmesi gereken kısım emme subabı ve egzoz subabı değerlerinin farklı olması.

 • Emme subabı boşluğu 0.15 ile 0.25 mm arasında olmalı.
 • Egzoz subabı boşluğu 0.20 ile 0.35 mm arasında olmalıdır.

Fakat dediğimiz gibi bu işlemi profesyonel kişilere bırakın. Çok ince bir ayardan söz ediyoruz. Bunun için değerleri ezbere belirlemek doğru olmaz.

Rölanti Nedir? Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır?


Subap Ayarı Ortalama Maliyeti Ne Kadar?

Tüm bu açıklamalardan sonra subap ayarlarını profesyonel kişilere yaptırmak istiyorsanız, bir maliyet karşınıza çıkacak. Bunun için de “Subap Ayarı Ortalama Maliyeti Ne Kadar ?” sorusu aklınıza gelecek. Yine net bir şey söylemek doğru olmaz. Subaplarınızın durumuna ve aldığınız hizmete göre değişmekle beraber 1000 TL ile 3000 TL arasında değişen fiyatlar görmekteyiz.


Subap Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Zaman içerisinde oluşan yüksek sıcaklık motora zarar verebilir. Ayrıca bu şekilde kullanımda yakıt tüketiminin maksimum olarak artış gösterdiğini görmek mümkün olur. Aracın egzoz gazının da yükselmesi durumu yaşanacak ve muayene sırasında sorunlar karşınıza çıkacaktır. En sağlıklısı, ayarın düzenlenip kullanıma devam edilmesi.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -