Araç Ruhsatına Logo Nasıl İşletilir ? | Madde Madde | 2021

Araç Ruhsatına Logo Nasıl İşletilir ? Araç Logo Ruhsata İşletme Ücreti Ne Kadar ? Tüm Detaylar Bu Yazıda...

Araç Ruhsatına Logo Nasıl İşletilir ? | Madde Madde | 2021

Araç Ruhsatına Logo Nasıl İşletilir ?

Reklam kullanılan veya yazıların yer aldığı araçlarda, araç üzerine kullanılan logonun ya da reklamın ruhsata işlenmesi gerekir.

Aracın muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmesi ve bundan sonraki kullanımlarda herhangi bir cezai durumun yaşanmaması adına ruhsata logo işletmesi önemli bir işlemdir. Peki, Araç Ruhsatına Logo Nasıl İşletilir ?

Trafik Kazası Sonrasında Neler Yapılması Gerekir ?


Araba Üzerindeki Logo Ruhsata Nasıl İşletilir ?

İlk yapacağınız işlem muayene istasyonlarına gitmek olacaktır. Muayene istasyonlarına gitmeniz ve aracın üzerinde yer alan logoların ya da reklamların kurumsal bir kimliği uygun olarak düzenlenmiş olduğunu teyit etmeniz gerekiyor. Yetkililer tarafından kurumsal kimlik için uygunluk kontrolü yapılıyor.

Muayene istasyonundan uygunluk için bir belge almanız gerekiyor. Alacağınız bu belge, yapılacak olan işlemler için önemli bir belge olmasının yanında alınması zorunlu olan bir belge.

İlk belge bu olacak ve sonrasında alınan belgenin ruhsata işlenmesi gerekecek. Ruhsata işletme işlemleri sırasında yapılacaklar ise şöyle;

1 - Aracınızın boya ya da logo işlemlerini yaptırdığınız yerden faturanızı kestirin. Faturanızı mutlaka yanınıza alın.

2 - TÜVTÜRK üzerinden ya da sigorta firmanızdan alacağınız EK-1 formunuzu da yanınıza alın.

3 - Aracınızı muayene istasyonuna götürüp muayeneden geçtikten sonra istasyondan alacağınız onay belgesini de yanınıza alın.

4 - Daha sonra trafik tescil şubesine gidin. Gerekli belgeleri ve ruhsat ücretlerini ödeyerek ruhsatınıza işletme yapmanız gerekiyor. Burada işletme konusunda bir ücret ödemeniz gerektiğini belirtelim.

180 – 220 lira gibi bir ruhsat işletme ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu işletme ücretinden sonra kaydınız tamamlanmış olacak.


Araç Logo Ruhsata İşletme Ücreti Ne Kadar ?

Aslında yukarıda söyledik ancak biraz daha detaylı bilgi verelim. Her sene genelde bu ücretin zamlandığını görmek mümkün oluyor. Bu sene belirlenen ücret ise 180 TL ile 220 TL arasında değişiklik gösteriyor.


Logoyu Ruhsata İşletmeme Cezası Nedir ?

Eğer aracın üzerinde yer alan reklamları ve logoları ruhsat üzerine işletmezseniz bu durumda 108 TL gibi bir araç giydirme cezası ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Üstelik cezanın bir kez verilmesi de söz konusu değil. Her seferinde ceza alabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 09:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur Aktaş
Uğur Aktaş - 13 ay Önce

Bu yararlı bilgiler için çok teşekkürler. Araç ruhsatına logo ekleme ile ilgili google da bulabildiğim en detaylı bilgi burada. Emeğinize sağlık.

Mustafa türkay
Mustafa türkay - 3 hafta Önce

Kamyon larıma logo yaptırdım ruhsatları ma nasıl işletebilirim

SIRADAKİ HABER