22.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiSUV ve Crossover Farkı Nedir?

SUV ve Crossover Farkı Nedir?

Günümüzde çok sık karıştırılan terimler arasında SUV ve Crossover olduğunu özellikle de otomobil severlerin birçoğu bilmektedir. Bu yüzden de SUV ile crossover arasındaki farklar konusunu ele alacağımız makalemizi siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Aslında bu karışıkla neden olan detaylar arasında ise büyük markaların crossover araç modellerine SUV marka araç olarak adlandırılmasının olmasından kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.


SUV Nedir?

İngilizce karşılığı olarak “Sport Utility Vehicle” tanımının kısa olarak karşımıza çıktığını belirtelim. Türkçe karşılığı olarak ise bu tanımın “Çok amaçlı spor araç” tanımına denk geldiğini belirtelim. Özellikle de 2. Dünya savaşından sonra hayatımıza giren bu terimin neden 2. Dünya savaşından sonra karşımıza çıktığını açıklamak istiyoruz.

sedan mı SUV mu? TARAFINI SEÇ!


SUV Tarihçesi

2. Dünya savaşının çok çetin geçmesinden dolayı arazi şartlarına uygun olarak yapılması planlanan araçlar Amerika tarafından tasarlanmıştır. Willys ve Ford firmalarının üzerinde çok uzun süre çalıştığı bu araçlar SUV olarak tüm dünya üzerinde kabul gördükten sonra karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Tamamen 2. Dünya savaşının arazi şartlarına uygun bir şekilde tasarlanan bu araçların aslında günümüzde kullanım amaçlarının daha da farklı olması biraz olsun düşündürücü.

2. Dünya savaşı sırasında yarım milyona yakın araç üreten firmaların ellerinde kalan araçları sonrasında piyasalara sürmesi ve 1950 yılında bu araçlara JEEP olarak patent almasından sonra karşımıza SUV marka araçların çıktığını belirtmek istiyoruz.


Araçların SUV Özelliğini Taşıması İçin Gereken Şartlar

  • Günümüzde bir aracın SUV özelliğini taşıması için en önemli kriterin aracın 4×4 özelliğinin de bulunması gerekmektedir. Yani 4 tekerin birden aynı anda çekiş gücüne sahip olması gerekmektedir.
  • Aynı zamanda bu araçların kendisine ait bir şasi numarası ve bu numaranın pick-up şasi numarasının bulunması gerekmektedir.
  • Son olarak ise off-road olarak adlandırılan arazi şartlarına uygun bir şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir.

Bu belirttiğimiz özelliklere sahip olan araç modellerinde mutlaka bu şartların bulunması bu araçların SUV özelliğine sahip olduğunu bizlere göstermektedir.


Crossover Nedir?

SUV’un tanımı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bir diğer merak edilen crossover konusunda merak edilen detaylara hep birlikte bakalım. Günümüzde birçok markanın tercih ettiği crossover model araçların SUV modelinden ayrılmasını sağlayan unsurların neler olduğuna hep birlikte bakalım.

Kelime anlamı olarak crossover utility vehicle olarak geçen yani CUV olarak adlandırılan bu araçların arazi şartlarına uygun değil de hafif arazi şartlarına uygun bir araç olarak üretildiğini sizlere açıklayabiliriz.  Özelikle Crossover araçların günümüzde sedan kasa tipi, hatchback kasa tipi veya station wagon kasa tipi üretilen modellerinin bulunduğunu belirtelim.

Crossover olarak üretimi yapılan araçların özellikle günümüzde şehir şartlarına daha uygun bir şekilde tasarlanmış olması bu araçların SUV marka araçlardan ayrılmasına neden olan en önemli özellikler arasında yer almaktadır. Özellikle de şehir hayatında çok sık karşımıza çıkan crossover araç modellerinin SUV modellerinden ayrılan bir diğer özelliğinin de altının crossover modellerine göre daha yüksek olmasıdır. Yani SUV model bir aracın yerden yüksekliğinin crossover modeline göre daha yüksek olduğunu belirtmek istiyoruz.

Crossover modellerinin SUV’dan ayrılan bir diğer özeliğinin de 4×2 özelliği ile üretiminin yapılmış olmasıdır. Yani SUV modelleri 4×4 özelliğine sahip olurken crossover modelleri genellikle 4×2 olarak tasarlanmaktadır.


Crossover mı, SUV mu?

Crossover ve SUV araç alma konusunda kararsız kalan okurlarımız için merak edilen bilgileri yukarıda sizler için açıkladık. Ancak bu ikisi arasında kaldığınız zaman hangisini alacağınız karar verme konusunda yardımcı olmamızı istiyorsanız, sizlere biraz ipucu verelim.

Crossover araçların genellikle şehir şartlarına daha uygun olarak üretilmesi araçların hem yakıt tüketimi konusunda hem de kullanım açısından sürücülerin rahat etmesine neden olmaktadır. Bu yüzden araç almak istediğiniz zaman illa bir 4×4 SUV modeli almak yerine sizlerde crossover modeli olan 4×2 alarak SUV heyecanını yaşama şansını bulmuş olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken detayın crossover modellerinin tamamen şehir içi kullanıma uygun olmasıdır.

Yani alacağınız araç ile arazi şartlarında eğer işiniz yoksa crossover modelleri de ile de SUV zevkini yaşamış olursunuz. Hem maddi yönden daha tatmin edici olan crossover modellerinin yakıt tüketimi, yıllık MTV ödemesi ve araç parçaları konusunda SUV marka araçlara göre daha uygun bir olanak sağlayacak olduğunu belirtelim.

Ancak alacağınız aracın SUV olmasına dikkat ediyorsanız, bu aracı daha çok arazi şartlarında kullanmanız gerektiğini belirtelim. Tamamen tercih meselesi olan bu ikisi arasında bizlerden sizlere sadece bu tavsiye niteliğinde bir detay olarak karşınıza çıkmaktadır.

Günümüzde SUV olarak sanılan BMW X5 modelinin bile aslında bir crossover modeli olduğunu unutmayınız. Bu yüzden de araç alırken mutlaka ama mutlaka iyi bir araştırma yaptıktan sonra SUV mu crossover mı alacaksınız, buna sizin karar vermeniz en uygunu olacaktır.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -