Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Terimler Sözlüğü

Anahtarsız Çalıştırma Sistemi

Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Nedir?

Giderek yaygınlaşan ve sürücü konforuna yönelik özelliklerden birisi olan Anahtarsız Çalıştırma Sistemi, otomobile ait anahtarın aracın yaklaşık 1,5 metre civarı yakınına geldiği anda aracın kapı kollarında bulunan yaklaşma sensörleri tarafından algılanarak ve kapı kolları ya da bagaj kapağının sürücü tarafından kullanılması ile araç kilitlerinin otomatik olarak açılması esasına dayanan bir sistemdir.

Bu özelliğe sahip araçlarda, anahtarı üzerinde bulunduğu halde sürücü otomobil içerisindeyken start düğmesine basarak aracı çalıştırabilir. Ayrıca anahtar aynı zamanda geleneksel bir anahtar gibi merkezi kilitlemenin kumandası için de kullanılabilir.

Araçtan araca farklılık gösterse de bu sistem genel hatları ile genellikle; Araç içi ID vericisi, elektronik kontak kilidi, konsol üzerindeki start düğmesi, kontrol ünitesi, direksyon kolonunun elektrikli kilitleme sistemi sistemi ve kapı kollarında bulunan yaklaşma sensörleri gibi bileşenlerden oluşan ve neticesi ile konfor sağlayan bir sistem olduğu söylenebilir.