22.7 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiTicari Araçla Binek Araç Arasındaki Fark Nedir?

Ticari Araçla Binek Araç Arasındaki Fark Nedir?

Ticari araç yük ve insan taşımak için kullanılmaktadır. Otobüs minibüs. Midibüs, pick up, panel Van gibi araçlar ticari araçlardır. Daha geniş kapasitededir. Bagajı ve içi dizaynı daha geniştir.  Binek araçlar en fazla 5 kişiyi taşıyabilir. Binek araçlarda yük taşınmaz.

Ticari araçlar ticarette kullanıldığı ve para kazandırdığı için vergisi çok daha yüksektir. Binek araçların vergisi daha düşüktür. Ticari araçlarda her yıl muayenesinin yapılması gerekir. Binek araçlarda 2 yılda bir yapılır. Binek araçların Yol tutuşu ve konforu ticari araçlara göre çok daha iyidir.

Ticari araçlarda yol tutuşu daha kötüdür. Her iki aracında birbirine göre avantajları de avantajları vardır. Araç alırken bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ticaret yapılacaksa mutlaka ticari araç kullanılmalıdır. Bu durumda araç kısa sürede masraflarını amorti eder.

Fakat binek araç için panel Van kullanılacaksa kalabalık bir aile ve sürekli eşya taşımıyorsa tercih edilmelidir. Fakat eşya taşınmayacaksa hiç gereği yoktur. Bu durumda vergisi ve muayene masaraları sıkıntıya sokabilir.


Ticari Araç Nedir?

Ticari araç ticaret yapmak için kullanılan daha geniş hacme sahip araçlardır. Yük ve yolcu taşımaya uygundur. Özellikle büyük firmalarda ticari araçlar kullanmak büyük avantaj sağlar. Otobüs minibüs, midibüs gibi büyük ticari araçlar yolcu taşımak için kullanılır.

Tır, Kamyon, kamyonet, pick up, panel Van da da yük taşımak için kullanılır.  Ticari araçlar kullanılacak alana göre en üstün donanıma sahiptir. Ticari araç para kazandırdığı için artı masrafları kısa sürede amorti eder. Yüksek sürüş ile kolay kullanım sağlar.


Binek Araç Nedir?

Binek aracı ticarette kullanılmayan araçlar olarak tanımlayabiliriz. Araç tipine göre 5-7 kişi kullanımına uygundur. Aile aracıdır. Çeşitliliği çok fazla pazarı geniştir. Binek araçlar yük taşımaya uygun değildir. Konforlu sürüş için binek araçlar tercih edilmelidir.

Binek araçlar hususi kullanıma uygundur. Araçlarda verginin artışı ile binek araç ticari araç farkındalığı, şahsi kullanım için binek araçların kullanımı artmıştır. Önceden bütün büyük aileler panel Van binek araç olarak kullanmaktayken artık daha yüksek binek araçların kullanımı yaygınlaşmaktadır.


Ticari Araç Dezavantajları Nelerdir?

Ticari araçların en büyük dezavantajı vergisinin binek araçlara göre daha yüksek olmasıdır. Her yıl muayenesinin yapılması gerekir. Hız sınırı daha düşüktür. Şehir içinde binek araçların hızı 70 iken ticari araçların 50′dir.

Şehir içinde kullanılacaksa sık sık dur kalk yapılacaksa ticari araçlar daha fazla yakar. Ticari araçlar uzun yol için avantajlıdır.


Ticari Araç Avantajları Nelerdir?

Ticari araçların binek araçlara göre daha geniştir. Yük ve insan taşımak için uygundur. Yakıtı daha az yakar, fakat uzun süreli yolculuklarda kullanıldığı zaman. Kolay bulunabilecek ucuz yedek parça. Uzun ömürlü motoru sayesinde uzun yıllarca sorunsuz kullanım sağlar.

Geniş bagajı ile her türlü eşyayı taşıyabilmektesiniz. Panel Vanlar vergisi ve senelik muayenesi düşünülmezse rahat kullanım sağlar. Özellikle sürekli başka şehre yolculuk yapanlar ve eşya taşıyanlar için panel Van biçilmiş kaftan.

Binek araçlar ticari amaçla kullanılmadıkları zaman avantajları çok daha fazladır. Ticari araç gibi yük taşımada kullanılmaz. Binek araçlarda en fazla 5 kişi taşınabilir. Bagajı eşya taşımaya uygun değildir. Yük taşınmaz.

Daha fazla yakıt kullanılmaktadır gerçi bu durum aracın modeline göre değişir. Binek araçların ticari araca göre ikinci eli daha fazla değer kaybına uğrar.


Binek Araç Avantajları Nelerdir?

Binek araçların vergisi düşük, yol tutuşu çok daha iyi. Hız sınırı yüksektir. Binek araçlar 5 kişilik aile için yüksek konfor sağlar. Dizel araçlar çok daha az yakıt kullanır. Vergisi düşüktür iki yılda bir muayenesi yapılır. Aracın sürüşü oldukça konforludur.

Hız sınırı ticari araçlara göre yüksektir. Tasarımı çok şık çeşitliliği daha fazladır.

Önceki İçerikAmerikan Araba Markaları
Sonraki İçerikJapon Araba Markaları
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -