23.6 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 3, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiTork Konvertörü Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Tork Konvertörü Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Tork Konvertörü Nedir?

Otomatik vites araçların manuel araçlara göre birçok farkı var. Tahmin edersiniz ki en büyük fark vites kutusu kısmında karşımıza çıkıyor. Manuel viteslerde kullanılan sistemlerle otomatik araçlarda kullanılan sistemler. Bu fark bazı kavramların karşımıza çıkmasına da neden oluyor. Otomatik araçlarla beraber gördüğümüz sistemlerden birisi de Tork Konvertörü. Hemen merak edenler için Tork Konvertörü Nedir ? Tork Konvertörü Görevleri Neler ? Bakalım.

Manuel araçlarda vites geçişleri için debriyaj kullanılır. Debriyaj pedalına basılması durumunda motor boşa geçirip vites değişikliği yapabilirsiniz. Fakat otomatik araçlarda debriyaj sistemi yoktur. İşte otomatik araçlarda da bu görevi üstlenen kısım Tork Konvertörü olarak bilinir.

Araba Neden Tekler?


Tork Konvertörü Ne İşe Yarar?

Kısaca anlatmaya çalıştık ancak “Tork Konvertörü Ne İşe Yarar ?” sorusunu biraz daha derinlemesine incelemek gerekiyor. Tork Konvertörü; motor ile şanzıman arasında yer alan bir parçadır. Motordan aldığı gücü, kısa bir süre için geçerli olarak 2 kat arttırıp şanzımana aktarma işleminde kullanılır. Buna otomobil sektöründe tork katlama işlemi de denilmektedir.

Gerektiğinde motor ile şanzıman arasındaki ayrımın yapılması, gerektiğinde ise motor ile şanzıman arasındaki güç geçişinin yapılması sağlanır. Bu yönüyle Tork Konvertörü için önemli parçalardan biri yorumunu yapmak yanlış olmayacaktır. Özellikle kullanılan vites teknolojisine göre önem derecesi artan bir parçadan söz ediyoruz.


Tork Konvertörü Nasıl Çalışır?

Gelelim merak edilen bir başka soruya. Ne olduğunu anladıysak, “Tork Konvertörü Nasıl Çalışır ?” sorusuna cevap aramaya çalışalım. Tork Konvertörü çalışma mantığını anlatmak için her yerde kullanılan en basit örneği kullanmamız gerekecek.

Bu şekilde daha rahat anlayabileceksiniz. Şimdi havanın bulunduğu bir ortamda iki adet pervanemiz olduğunu düşünelim. İlk etapta pervanelerin ikisinin de çalışmadığını düşünün. Pervanelerin birbirlerine bakacak şekilde yerleştirildiğini varsayalım.

Şimdi pervanenin birini son derecesinde açtığınızı düşünün. Ortamda bulunan havanın ve pervanenin hava üzerinde oluşturduğu etkiyle beraber karşıda duran pervanenin de yavaş yavaş dönmeye başladığını görmek mümkün olacak.

Tam olarak Tork Konvertörü çalışma mantığı da bu şekilde. Fakat burada bir fark söz konusu. Havalı bir ortam sunulmuyor. Tork Konvertörü içerisinde şanzıman sıvısı var. Yani hava ile yapılan etki bu kez şanzıman yapı ile yapılıyor.


Tork Konvertörü Hangi Parçalardan Oluşur?

Sistemini anladığımız Tork Konvertörü içerisinde kullanılan parçalardan da söz edelim. Bu parçaların bir kek kalıbı benzeri kutu içerisinde yer aldığını söylemek gerekiyor. Şimdi bu kısımda bilmeniz gereken kullanılan teknolojiye göre değişiklikler olabileceği. Bu kısımda kullanılan sistemlere göre farklı artılar olabilir. Genel olarak içerde yer alan parçaların sıralaması şöyle;

  • Kapak
  • Türbin
  • Stator
  • Impeller

Dizilimin en genel hattıyla bu şekilde yapıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Dediğimiz gibi ekstra artılar olabilir. Ama genel olarak çok bir değişiklik sunulmaz.


Tork Konvertörü Neden Arızalanır?

Sürücülerin kullanımlarına bağlı olarak değişmekle beraber “Tork Konvertörü Neden Arızalanır ?” sorusunun cevabının net olduğunu söyleyebiliriz: Arızalanmanın ana nedeni zamanla yaşanan aşınmadır. Genelde arızalanma balatalar kısmında yaşanır. Balatalarda yaşanan aşınma sonrasında parçanın zaman içerisinde işlevini kaybettiğini görüyoruz.

Burada düzenli kontrollerin ve düzenli bakımların önemi büyüktür. Düzenli olarak bakım yapılması ve aracın bakımlarında bu parçaların kontrol edilmesi gerekir. Aksi halde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek pek mümkün olmaz. En azından arıza durumuna göre müdahale edilmesi gerekiyor. Arızanın büyümemesi adına bu konuda dikkat etmek gerekiyor.


Tork Konvertörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Eğer aracınızda yer alan Tork Konvertörü içerisinde bir arıza meydana geldiyse, bunu bazı belirtilerle hissedebilirsiniz. Peki, Tork Konvertörü Arıza Belirtileri Nelerdir ? Bunu maddeler halinde açıklamaya çalışalım.

  • Otomatik araçlarda yokuş sürüşleri sırasında kaydırma sorununun yaşanması. Aracın sürekli olarak geriye kayması.
  • Vites geçişleri arasında yeteri kadar performans alınamaması.
  • Araç sürüşü sırasında gaz sabit derecede tutulmasına rağmen, devirin sürekli olarak değişiyor olması.
  • Araçta güç kaybının yaşanıyor olması ve rölanti sürümlerinde aşırı titremenin yaşanıyor olması.
  • Aracın çekiş kısmında ciddi derecede güç kaybının hissediliyor olması ve gaz pedalına basıldığında yeteri kadar güç hissedilmemesi.

Bunlar ve bunlara benzer nedenler, Tork Konvertörü Arızası için işaretler sunabilir. Bu tür belirtiler varsa, mutlaka aracınızın kontrollerini yaptırmanız gerekir.

Araba Neden Yağ Yakar? Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?


Tork Konvertörü Hangi Araçlarda Bulunur?

Baştan beridir bu konuda bilgi veriyoruz. Fakat merak edenler için bir soruya daha cevap arayacağız. Tork Konvertörü Hangi Araçlarda Bulunur? Sorunun ilk cevabı hazır. Otomatik araçlarda bu teknolojiyi görüyoruz. Fakat her otomatik araçta da söz konusu sistemi görmek mümkün olmuyor.

Genelde DSG ve DCT şanzımanlarda bu sistemi görüyoruz ancak dediğimiz gibi aracına ve kullanılan teknolojiye göre seçimler değişebilir. Aracı alırken Tork Konvertörü hakkında minik bir araştırma yapabilirsiniz. Her araçta bulunmayan bir sistemden söz ediyoruz.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -