26.6 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaToyotaToyota Avensis En Detaylı İncelemesi

Toyota Avensis En Detaylı İncelemesi

Toyota Avensis Ne Kadar Yakıyor, Fiyatları Nasıl, İkinci El Piyasası Var mı, Donanımları Neler ? Daha Fazlası Bu Yazıda ..

 

Toyota Avensis’in Dış Görünümü Nasıl ? 

Toyota Avensis’in tasarımı ve etkileyici donanım özellikleri nedeniyle yıllardır revaçta olan bir otomobil.  Artık üretilmeyecek olsa da  şimdiye kadar piyasaya sürülen otomobiller performansı ve yol güvenliğiyle birçok kullanıcının tercih sebebi olmuştu.

2009 yılında üretilmeye başlanan üçüncü jenerasyon Toyota Avensis  son olarak 2017 yılında üretildi  ve  artık üretilmeyecek . Üçüncü jenerasyon Avensisler sedan ve station wagon gövde modelleriyle piyasaya sürüldü.

Bi-xenon HID farları, alüminyum basamak kaplaması,  krom pencere çıtaları , lake siyah ön üst ızgara, krom çerçeveli radyatör ızgarası, LED farlar, LED arka stoplar ve otomatik katlanır dikiz aynalarıyla dinamik bir dizayna ve karizmaya sahip.

Avensis’in boyutları itibarıyla da çok heybetli göründüğü aşikâr.  4,7 metre uzunluğa sahip  olan Avensis, 1,8 metre genişliği ile  sınıfının en geniş otomobillerinden biri . Yerden yüksekliği ise 1,5 metre uzunluğunda.


Toyota Avensis’in Motor Seçenekleri ve Performansı Nasıl ? 

Toyota Avensis’in motor seçenekleri benzinli ve dizel motorlar olarak iki çeşittir. Benzinli motorda otomatik şanzıman için ayrıca bir motor üretilmiş. Toyota’nın Avensis modellerinde kullandığı motorlar ve özellikleri şu şekildedir;

 +  1.6 D-4D Dizel motor:  4 silindirli 112 beygir gücünde , 270 Nm maksimum tork ve turbo beslemeye sahip olan motorun azami hızı saate 185 km olup ivmelenmesi 100 km’ye kadar 11,4 saniyede gerçekleşiyor. Avensis’te tüm dizel motorlar 6 ileri vites manuel şanzımanlı otomobillerle kullanılıyor. Bu motor Advance, Premium ve Premium Plus modellerinde kullanılıyor.

 +  2.0 D-4D Dizel motor: 143 beygir gücünde , 320 Nm maksimum tork ve turbo beslemeli olan motorun maksimum hızı saatte 200 km ve ivmelenmesi 9,5 saniyedir. Bu güçlü motor sadece Avensis Premium Plus modelinde kullanılıyor.

 +  1.6 Benzinli Motor:  132 HP beygir gücünde  olan bu motor, maksimum 160 Nm torka ulaşıyor. Atmosferik hava emiş sistemi olan motorun performansı ise; saatte 200 km azami hız ve hızlanması ise 10,4 saniyede gerçekleşiyor. Bu motor hem Advance hem de Premium modelde kullanılmış.

 +  1.8 Multidrive S Benzinli Motor: Toplam  147 beygir gücü , 180 Nm Tork, atmosferik beslemeli ve otomatik şanzımanla çalışan motorun 10,4 saniyede 100 km’ye kadar hızlanma ve saatte maksimum 200 km hız performansına sahip.

 +  2.0 Multidrive S Benzinli Motor: Otomatik şanzımanlı modellerde bulunan bu güçlü motorun  152 beygir gücü  ve 196 Nm azami torku var. Saatte 205 km maksimum hız ve 10 saniyede hızlanma performansı bulunuyor.


Toyota Avensis Ne Kadar Yakıyor ? 

Yakıt konusunda oldukça başarılı ve kullanıcı dostu olan Toyota motorları, Avensis’in donanımlarıyla da son derece uyumlu bir şekilde performans veriyor. Avensis’in yakıt tüketimi  dizel , benzinli ve otomatik şanzıman  seçeneklerine göre değişiyor.

 +  1.6 D-4D Dizel Motor: 60 litre yakıt deposuna sahip motorun  şehir içi yakıt tüketimi 5,1 litre, şehir dışı tüketimi 3,7 litre  ve ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede 4,2 litredir. Karma karbondioksit salınımı ise kilometre başına 109 gramdır.

 +  2.0 D-4D Dizel Motor: 60 litre yakıt deposuna sahip motorda  şehir içi yakıt tüketim performansı 5,7 litre, şehir dışında 3,8 litre  ve ortalama 4,5 litre olup CO2 salınımı 119 g/km’dir.

 +  1.6 Benzinli Motor: 60 litrelik yakıt deposundan 100 km  şehir içinde yolculuk yapıldığında, 8,3 litre, şehir dışında 5 litre  ve karışık 6,1 litre azalıyor. Bu motorun CO2 salınımı ise 144 gramdır.

 +  1.8 Multidrive S Benzinli Motor: Otomatik şanzımanla çalışan ve 140 g/km CO2 salınımı olan bu motorun 8,1 litre  şehir içi, 4,9 litre şehir dışı ve ortalama 6,1 litre  yakıt tüketimi var.

 +  2.0 Multidrive S Benzinli Motor: 60 litrelik yakıt deposu olan ve 144 gram karbondioksit salınımı bulunan motor  8,4 litre şehir içi, 5 litre şehir dışı  ve ortalama 6,2 litre yakıt tüketimi performansı bulunuyor.


Toyota Avensis’in İç ve Dış Donanımları Neler ? 

Toyota Avensis’in donanım özellikleri açısından sınıfının en iyilerinden. Tüm modellerinde standartlaştırdığı  estetik  ve  ergonomik  özellikleriyle kullanıcılarına eşsiz konfor sunmakta.

Tüm konsol donanımları bütün modellerinde standart olan Avensis’in 8 inç dokunmatik LCD multimedya ekranı, 12V prizi, USB girişi, iPod&, iPhone bağlantısı, 6 adet hoparlör, DAB dijital radyo, bluetooth bağlantısı bulunuyor.

Koltuk ve cam özelliklerinde ise kumaş koltuk döşemesi,  elektrikli bel desteği ayarı , koltuk ayar hafızası, WIL koruyucu aktif başlık, arka koltukta çift barça katlama ve bagaja ulaşma bölümü, deri kaplı arka kol dayama , kayar kapaklı ön kol dayama, saten krom vites topuzu, saten krom süslü yan havalandırmalar, saten krom bardaklık, ön ve arka kapı kollarında açık gri ve terracotta dikişler, arka cama entegre radyo anteni,  karartılmış arka cam , tek dokunuşla açıp kapanan elektrikli ön ve arka yan cam ayarları ve  otomatik kararan iç dikiz aynası   bulunuyor.

Ayrıca Isıtmalı otomatik katlanır elektrikli ayarlanır yan dikiz aynası,  otomatik yükseklik ayarlı LED farlar , bagaj aydınlatması,  ön sis farları , kapı içi aydınlatmalar,  geri görüş kamerası  ve 4.2 inç renkli saten krom çerçeveli gösterge paneli bulunuyor.


Toyota Avensis’in Bagaj Hacmi, Yakıt Deposu ve Araç Ağırlığı Ne Kadar ? 

Toyota Avensis’in bagaj kapasitesi oldukça geniş bir hacme sahip. Tamamen düz yükleme zemini bulunan Avensis’in,  zemin altı eşya alanı  da bulunuyor. Bu özellikleriyle tam bir aile arabası olan Avensis’in  bagaj hacmi 509 litre.

Boş araç ağırlığı ise Advance modellerinde  1435 kg , Premium modellerinde ise  1535 kg ’dır.

Toyota Avensis’in yakıt deposu ise tam olarak  60 litre.


Toyota Avensis Güvenli Mi ? 

Toyota Avensis’in güvenlik paketleri çokça tercih edilen bir aile arabası olma sebeplerinden biridir. Birçok modern teknolojiyle donatılmış Avensis güvenli sürüş keyfi ayrıcalığı sunuyor.

Çarpışma önleyici sistem şerit takip asistanı , otomatik uzun far ve  yol işaret desteği  gibi özellikleriyle sürücülerin hem işini kolaylaştırmakta hem de konforlu ve güvenli bir sürüş deneyişimi sunmakta.

Yolcu güvenliği ve kaza risklerini minimuma indirgeyen diğer güvenlik özellikleri ise;

 +  7 adet hava yastığı (ön yolcu, perde, sürücü diz, sürücü, yan hava yastıkları ve ön yolcu hava yastığı iptali)

 +  Çocuk Güvenlik Kilidi

 +  Hıza Duyarlı Kapı Kilidi

 +  Motor Kilitleme Sistemi

 +  Uzaktan Kumandalı Merkezi Kilit

 +  Elektronik Park Freni

 +  Fren Yardımcısı

 +  VSC Direksiyon Destekli Denge Kontrolü

 +  HAC Yokuş Kalkış Desteği

 +  Elektrikli Harekete Duyarlı Direksiyon gibi özelliklerdir.


Toyota Avensis’in Yol Tutuşu, Konfor, Süspansiyonu ve Ses Yalıtımı Nasıl ? 

Toyota Avensis’in özellikleri sayesinde üstün performanslı yol tutuşu kullanıcılar tarafından en sevilen özelliklerden biri.  Aracın 1500 kg civarı ağırlığı , yol tutuşunu arttıran bir sebep.

Toyota bu kadar çok geniş kitleye hitap etmesini, kullanıcılarına konforlu sürüş deneyimi yaşatmasından kaynaklanmaktadır. Toyota’nın yıllardır konforunun yayılmasını sağlayan araçlardan biri de Avensis.  İç donanımının sunduğu ayrıcalıklı yaşam alanı  da konforu arttıran sebeplerden biri.

Süspansiyonu sayesinde de konforunu hissettiren Avensis etkileyici bir yol sürüş deneyimi yaşatıyor. Yumuşak süspansiyonları sayesinde çukur ve lakalar  otomobilin sarsıntısını minimuma indirgiyor . Güvenlik teknolojileriyle birlikte çok uyumlu olan süspansiyonlar son derece başarılı.

Toyota Avensis ses yalıtımında da son derece başarılı. Yol seslerini ve motor sesini sağlam yalıtımı sayesinde çok az gürültüyle işittiriyor. Kullanıcı odaklı dizaynıyla yolcu konforuna önem verilmiş Toyota Avensis’in üretimlerinin sonlandırılması kullanıcılarını üzmüş olmalı.


Toyota Avensis’in Yedek Parçası Pahalı Mı ? 

Toyota Avensis’in yedek parçası, çok fazla tercih edilen Toyota markasının ülkemizdeki ortaklıkları, yedek parça ve otomobil üretim fabrikaları ve hem ithalatı hem de ihracatı yapılmasından dolayı  çok kolay bulunuyor.

Yedek parça piyasasında oldukça fazla parçası olan Avensis’in yedek parçaları için fiyatları uygun denebilir. Bunun en büyük nedeni Avensis sayısının  ülkemizde oldukça fazla olmasıdır . Uygun fiyatlı orjinal yedek parça biraz araştırılırsa çok kolaylıkla bulunabilir.

Piyasada Avensis’in yedek parça fiyatlarına baktığımızda Çıkma Ön Tampon fiyatları  450 TL  civarlarında, ABS Beyni  1000 TL civarlarında, Çıkma Far  300 TL  civarlarında, Yakıt Pompası  900 TL  civarlarında hali hazırda satışta bulunuyor.


Toyota Avensis’in Fiyatı Nedir ? 

Toyota Avensis’in satış fiyatı 2017 yılındaki son üretimi olan modelleri için 2017 fiyatları;

 +  1.6 Advance versiyonu  105.200 TL 

 +  1.6 Premium versiyonu  120.050 TL 

 +  1.8 Premium Multidrive S versiyonu  183.350 TL 

 +  2.0 Premium Multidrive S versiyonu  190.650 TL 

 +  2.0 Premium Plus Multidrive S versiyonu  206.150 TL 

 +  2.0 Premium Multidrive S Touring Sports versiyonu  204.500 TL 

 +  2.0 Premium Plus Multidrive S Touring Sports versiyonu  220.000 TL 

 +  1.6 D-4D Advance versiyonu  135.250 TL 

 +  1.6 D-4D Premium versiyonu  150.050 TL 

 +  1.6 D-4D Premium Plus versiyonu  158.150 TL 

 +  2.0 D-4D Premium Plus versiyonu  230.750 TL  olarak belirlenmiştir.

Artık sadece ikinci el olarak alınabilecek Toyota Avensis’in alt modellerini daha ucuza bulmak mümkün. Şuan ikinci el otomobil satan internet sitelerinde Avensis 20.000 TL’den başlayıp 125.000 TL’lere kadar satışta bulunuyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -