15.8 C
İstanbul
Pazar, Eylül 26, 2021
No menu items!

Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Popüler Yazılar

Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

Muayene tarihinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri aracın trafik ceza kaydı bulunmasıdır. Geçmiş yıllarda mevzuattaki değişiklikler sebebiyle net bilgiye ulaşmak zorlaşmış,  muayeneye engel olan ve olmayan ceza türlerinin çeşitliliğinin artması sürücülerin ikilemde kalmasına sebep olmuş durumdadır.

2021 yasalarına göre araç üzerine kayıtlı ceza bulunması muayeneye engel olmaktadır. Araç üzerinde gözden kaçan ceza olup olmadığını TÜVTÜRK Muayene Randevu sisteminden araç plakasını yazarak kontrol edebilirsiniz. Ceza kayıtlı aracın muayene randevusu sistem tarafından otomatik olarak reddedilecektir.

Muayeneye engel olan ceza çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz : Ücretli geçişler (HGS, OGS) , radar cezası, park cezası, kırmızı ışık ihlali, vergi borcu, araç haczi, ruhsata kayıt edilmeyen modifikasyon cezaları.


Trafik Cezası Olan Araç İle Trafiğe Çıkmanın Yaptırımı Var mı?

Araç üzerine kayıtlı radar, park ihlali, ücretli geçiş, vergi borcu ve ışık ihlali  cezalarının bulunması aracın trafiğe çıkışı için engel değildir. Dolayısıyla cezanın ödenmemiş olması trafik kontrolünde sorun teşkil etmeyecektir. Fakat trafik cezalarının 15 gün içinde ödenmesinin ceza tutarı üzerinde %25 indirime imkan sağlaması sebebiyle cezaları ödemelerini ihmal etmemenizi öneririz.

Rutin trafik kontrollerinde sorun teşkil edecek cezalar : Muayene tarihinin geçmesi, aracın sigortasının olmaması, araç üzerinde haciz bulunmasıdır. İlgili cezalardan birine sahip olacak aracın trafik denetlemesine girmesi durumunda ekstra para cezasının yanında aracın trafikten men edilmesi söz konusudur.

Muayene tarihinin geçmesi durumu için sürücülere tölerans tanınmıştır.

Muayene tarihi geçen araca girdiği ilk trafik denetlemesinde yalnızca sürücüye para cezası uygulanır ve muayene yaptırılması için ek süre verilir. Verilen süre içerisinde muayene yapılması durumunda TÜVTÜRK istasyonunda da muayene gecikme cezası uygulanır. Bu ceza muayenesiz geçirilen ay bazında hesaplanır.

Verilen süre içerisinde muayenesi yapılmayan aracın tekrar trafik denetlemesine girmesi durumunda tekrar para cezası uygulanmasının yanında araç trafikten men edilecektir. Men durumunu kaldırmak için çekici ücreti, park ücreti, muayene cezasının ödenmesi ve aracın derhal muayeneye götürülmesi gerekmektedir.


Hangi Ceza Türleri Sorun Teşkil Eder?

Araç üzerine kayıtlı tüm ceza çeşitleri mevcut yasalara göre muayeneye girişe engeldir. Aracın sigortasının bitmiş olması da konuya dahildir. İlgili cezalar ödendiği andan itibaren otomatik olarak sisteme girilecek ve aracın muayene engeli kaldırılacaktır.  İlgili cezanın ödendikten sonra sisteme girilip girilmediğini online olarak TÜVTÜRK Muayene Randevu Sisteminden kontrol edebilirsiniz.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -