15.8 C
İstanbul
Pazar, Eylül 26, 2021
No menu items!

Trafik Kazası Sonrasında Neler Yapılması Gerekir?

Popüler Yazılar

Yetkililer, sonucunda maddi hasar doğuran kazaların ardından sürücülerin uygulaması gerekenler için şunları öneriyorlar:

Kazayı Belgelendirin

Olası bir kaza hali sonrasında kaza tespit tutanağının doldurulması ya da zabıt tutturulması lazım. Bu belgelendirilmenin yapılması sigorta işlemleri açısından oldukça önem taşır. Kaza saati, tarihi, yeri ve sürücülere ait kimlik ruhsat bilgileri ile zorunlu trafik sigortası poliçe bilgileri tutanağa eksiksiz şekilde belirtilmelidir.

Kaza tespit tutanağı verilen ifadelere ve kroki çizimine göre değerlendirilmeye alınır ve bu sebeple de tutanağın anlaşılır bir şekilde girilmesi oldukça mühimdir. Örneğin; Geniş kapsamlı ve farklı açılardan fotoğraf çekimleri yapılmalıdır ki yaşanan kazaya ve sürücülerin hatalarına dair net bilgiler elde edebilme imkanı oluşsun. Ayrıca anlaşılır bir yazı ve üslupla yazılmayan tutanakların süreci uzattığını unutmamakta da fayda var.


İhbarda Bulunun

Kaza ve tutanak sonrasında yapmanız gereken bir adım da çekici ve / ve ya ikame araç talebi için sigorta şirketinizin müşteri hizmetlerini aramak ve ihbar bildiriminde bulunmak ve sonrasında da aracınızı sigorta şirketinizle anlaşmalı olan servislerden birine götürmek olmalıdır.


Evrakları Teslim Edin

Uzmanların önerisi evraklarınızı servis ya da sigorta acentenize 5 iş günü içinde ulaştırmanızdır. Teslim ettiğiniz evraklarda bulunan bilgileriniz sigorta acenteniz tarafından Tramer adındaki sistemine kaydedilmektedir. Kusur dağılımı belirlenip, bu dağılım oranı hususunda şirketler arasında anlaşma sağlanamazsa; Hasar dosyası, kaza tespit tutanağı değerlendirme komisyonu tarafından incelenir ve 3 iş günü içinde sonuçlanır.

Bu dosyalar ise sigorta şirketinizin internet sitesinde ya da varsa mobil uygulamasında bulunmasının yanı sıra direkt acentenizi ya da çağrı merkezini arayarak takip edebileceğiniz konumda bulunmaktadır.


- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -