23.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAküTraksiyoner Akü Nedir?

Traksiyoner Akü Nedir?

Traksiyoner aküler daha çok hareketli araçlarda kullanılan enerji depolama sistemleridir. Endüstriyel akülerin, stasyoner aküler ile beraber temelde 2 kategorisinden birini oluşturan akülerdir. Traksiyoner aküler, pzs plaka adı ile bilinirken, forkliftler, yer temizleme makineleri, elektrikli araçlar, hava alanı araçları, yer altı maden lokomotifleri ve taşıyıcı ya da kaldırma platformları bu akülerin genel kullanım alanları diyebiliriz.

Traksiyoner aküler üretim tipine göre jel/VLRA ve flooded (sıvı elektrolitli) olarak ikiye ayrılmıştır. Geometrik özellikleri göz önüne geldiğinde DIN, British ve USA olarak farklı standartlara sahiptir.

Ülkemizde ise ağırlıklı olarak DIN standardına göre boyutlandırılarak üretilmiş aküler kullanımı sağlanmıştır. Traksiyoner akülerin yüzde doksana kadar olan kısmı aside dayanaklı bir kaplama ile yapılmış. Üstü ise açık çelik kasa içine 2V’luk hücrelerin yerleştirilmesi ve hücre kutuplarının birbirine kurşun köprü ya da iletken bağlantı kabloları ile bağlanması sonucunda oluşturulur.

İstenen voltaj seviyesine göre uygun sayıda 2 voltluk hücrelerin seri olarak bağlanması ile 1 adet akü elde edilmiştir. Akünün ağırlığı ise 10000 kg’a kadar varabilir. Genellikle 12V-96V ve 150Ah-1500Ah aralığında aküler üretilir. Bu aküyü kullanan araçlar, enerji kaynağı olarak yalnızca aküden yararlanır.

Enerjisi biten akü tekrar şarj edilir ve şarj süresi boyunca aracı çalıştırmamak gerekir. Traksiyoner akü nedir, büyük araçlarda kullanılan akü çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genel olarak garanti uygulamaları içinde hücre kapasitesinin en az yüzde seksen değerine kadar deşarj olmasına müsaade edilebilir. Bu değer ise yaklaşık olarak 1,80 volt ve 1,160 gr/cm3 asit yoğunluğuna karşılık geldiğini görebilirsiniz. %80 gibi büyük oranda deşarja izin vermesi ‘’ derin deşarj’’ aküleri olarak da bilinmesine yol açmıştır.

Akü Neden Deşarj Olur? 


Traksiyoner Akü Nereden Alınır?

Akü seçimlerinde dikkat etmeniz gerekir, kullanacağınız araca göre akü seçmeniz faydanıza olacaktır. Traksiyoner akü nedir, hangi araçlarda kullanılır yukardaki yazımızda belirttik. Birçok akü firması mevcuttur, kendi sitelerinde akülerin açıklamalarını yaparak sizlere kaliteli hizmet vermektedirler.

Akünüz bitmiş veya yeni bir akü alacaksanız yetkili servisler dışında internet üzerinden sipariş verebilir ve uygun akü tipini seçebilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -