25.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıTriger Kayışı Nedir? Ne Zaman Değiştirilir? Koparsa Ne olur?

Triger Kayışı Nedir? Ne Zaman Değiştirilir? Koparsa Ne olur?

Triger Kayışı

Günümüzde kullanılan dört zamanlı motora sahip otomobillerin bu ateşleme zamanlarının oluşabilmesi için kam mili vasıtasıyla açılıp kapatılan valfler (sübaplar) bulunmaktadır. Ateşleme zamanlarının oluşabilmesi için hayati öneme sahip olan triger kayışını incelemeden önce ilgili terimleri şu şekilde açıklayabiliriz:

Kam (eksantrik) Mili : Sübapların açılıp kapanma sürelerini belirleyen, dönme gücünü triger vasıtasıyla krank milinden alan , motor bloğunun en üstünde bulunan mildir.

Valf (sübap) : Kam milinden aldığı hareketle yukarı aşağı hareket eden kapakçıktır. Egzoz ve emme olarak iki çeşidi bulunur. Araçtan araca farklılık göstermekle beraber genele piston başına iki emme, iki egzoz valfi bulunur.

Krank Mili : Pistonların doğrusal hareketini dairesel harekete çeviren, üretilen gücün harekete dönüştürüldüğü ilk mildir.


Triger Kayışı Nedir ?

Triger kayışı, krank mili ile kam mili arasındaki bağlantıyı sağlayan aktarma elemanıdır. Doğru çalışması araç performansını doğrudan etkilemektedir. Kam milinin ateşleme zamanını ayarlayabilmesi triger kayışının sağlığına bağlıdır.  Triger kayışı ortalama olarak 100.000 kilometrede değiştirilmelidir. Kayışın ömrü kullanım şeklinden etkilenmektedir.

Motorun yüksek devirde kullanılması triger kayışının hızlı aşınmasına, ömrünün azalmasına sebep olmaktadır. Üretici markanın tercihine göre triger elemanı kayış veya zincir olarak tercih edilebilmektedir. Günlük araçlarda triger cinsi kayış olarak tercih edilmektedir.


Triger Kayışı Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Triger kayışı  ömrünü doldurmadan önce kesin olmamakla beraber belirli belirtiler vermektedir. Özellikle zincir tipi triger aşınmaya başladığında kolayca fark edilebilir. Kilometre ömrünü henüz doldurmayan triger de aşınmış ve değişime ihtiyaç duyacak hale gelmiş olabileceği için belirtiler ihmal edilmemelidir.

Trigerin hiç bir belirti vermeden aniden koptuğunun da görüldüğünü aklımızın bir köşesinde tutup trigerin arıza belirtilerini incelemeye geçelim..

Ciyaklama Sesi : Kayış tipi trigerin deforme olması sonucu eksantrik ve triger yuvasına sürtünürken çıkan sestir. Kayışın derhal değişmesi gerektiğini gösterir. V kayışı ile karıştırılmamalıdır. Motorun bir tarafında V kayış diğer tarafında triger bulunur. Triger kapalı sistem içerisinde çalışırken V kayış gözle rahatça görülebilir.

Şıkırtı Sesi : Zincir tipi trigerin aşınması sübap sesine benzeyen bir şıkırtıya sebep olmaktadır. Sesin şiddetine göre trigerin değiştirilme aciliyetini anlayabilirsiniz. Ses seviyesi düşük olsa da değişimin ihmal edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sente Bozulması : Triger deforme olup zorlanmaya bağlı diş atlama durumuna maruz kalmış olabilir. Bu durumda krank ile kam mili arasındaki düzen bozulacak ve araçta rölanti dalgalanması, hızlanma zorluğu, yakıt tüketimi artışı belirtileri ortaya çıkacaktır.


Triger Kayışı Ne Zaman Değişir? Triger Kayışı Kaç Kilometrede Değişir?

Triger kayışı ne zaman değişir sorusunun cevabı net olarak söylenemez. Bunun nedeni araçtan araca değişen zaman kavramları olmasıdır. Hatta bundan başka otomobilinizi kullanış biçiminiz bile triger kayışınızın ömrünü büyük ölçüde etkiler. Ama çoğu otomobilde ortalama olarak 65.000 km ile 95.000 km arasında triger kayışı değiştirilir.


Triger Kayışı Koparsa Ne Olur ?

Triger kayışının kopması durumunda yolda kalmanız büyük ölçüde muhtemeldir. Yanınızda yedek triger kayışı yoksa ki yoktur muhtemelen, aracınız çekici harici hiçbir şekilde götürülemez. Arabanız çalışıyorken triger kayışınız koparsa araba motoru aniden stop eder ve piston başları ve subaplar zarar görür. Pistonların zarar görmesi durumunda da çok yüksek maliyetlerle karşılaşmanız çok yüksek ihtimaldir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -