25.6 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 5, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıTurbo Arızası Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Turbo Arızası Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Ürettiği basınçlı oksijen sayesinde ekstra beygir gücü sağlayan turbo sisteminin arızalarını daha iyi anlamak için önce küçük bir tanımlama yapalım.

 

Motor içinde verimli güç üretilebilmesi için alınan yakıttan çok daha fazla oksijene ihtiyaç duyulur. Düşük devirlerde dış ortamdan alınan oksijen yeterliyken yüksek devirlerde motor içine alınan yüksek miktardaki yakıtı yakmak için yüksek miktarda ve basınçlı oksijene ihtiyaç duyulur . Bu ihtiyacı karşılamak için tasarlanmış olan turbo şarj sistemi sadece basınçlı hava üretmekle görevli bir kompresördür.

Turbo sisteminin tek görevi bu olduğu için olası bir arızada yolda kalmayacak olsanız da çekişteki bariz düşüş kaçınılmazdır.

Çalışma prensibinden kısaca bahsetmek gerekirse: Turbo şarj sistemi birbirine bağlı iki pervaneden oluşur. Basınçlı egzoz gazı kapalı kutunun içindeki birinci pervaneye yöndendirilir, kirli gazların etkisiyle hızla dönmeye başlayan pervane,  bağlı olduğu ve temiz ortamda bulunan ikinci pervaneyi döndürür .

İkinci pervane aldığı güçle temiz havayı vakumlayıp motora göndererek yüksek devirdeki oksijen ihtiyacını karşılar ve ek beygir gücü sağlar. Toplam beygir gücü, turbonun ürettiği ek güç ilave edilerek hesaplandığı için olası bir turbo arızası motoru fazlasıyla etkileyecektir.

Günümüzde benzinli araçların çoğunda, dizel araçlarınsa tümünde turbo şarj sistemi kullanılmaktadır.

Olası arızalar, arızaların basit tespitleri ve arıza sebeplerini inceleyelim:


TURBO ARIZASI BELİRTİLERİ

Gaz Tepkisinde Azalma : Ara hızlanma ve hızlanma sırasında normal dışı güç düşüşünün muhtemel sebebi turbodur.

Ani Hızlanmada Egzozdan Gelen Gri Duman : Bariz şekilde görülebilecek bir arıza belirtisidir. Motorun zorlanmasıyla beraber egzozdan gri duman ve yanık yağ kokusu atılır. Turbo içerisinde yağ kaçağı olduğu anlamına gelmektedir.

Motordan Gelen Islık Sesi : Basınçla çalışan turbo sistemi olası bir kaçak probleminin belirtisi rahatsız edici ıslık sesidir. Bu ıslık sesi motor devri arttıkça şiddetleniyor ise muhtemel arıza turbo kaçağıdır.

Yakıtta Artış : Gerekli güç turbodan sağlanamadığı ve verim düştüğü için olması gereken hızlanma  ekstra yakıt tüketimiyle sağlanacağı için yakıt sarfiyatı artacaktır.

Yağ Eksiltme : Turbo pervaneleri yağlanmak için ayrı bir hazne kullanmayıp motor yağından faydalanır. Olası bir kaçakta motor içerisine temiz hava yanında motor yağı da gönderileceği için yağ seviyesinde azalma meydana gelir.

Kalkışta Zorlanma : Yüksek devirde ihtiyaç duyulan oksijen sağlanamayacağı için motorumuz istenilen gücü sağlayamayıp hızlanmakta zorlanacaktır.

 Yüksek Hıza Ulaşmakta Zorlanma : Yüksek hız için yüksek devir ve dolayısıyla daha fazla oksijen gerekmektedir. Turbo da meydana gelecek küçük bir arıza bile yüksek hıza ulaşmaya engel olacaktır.


TURBO ARIZASI SEBEPLERİ

Motoru Durdurmak İçin Acele Etmek : Turbo pervaneleri çok yüksek hızda dönmektedir. Yağlanmadığı taktirde çabucak aşınması kaçınılmazdır. Motor durduğunda motor yağı ve turbo arasındaki bağlantı kesildiği için turbo sistemi yağsız kalacaktır.  Bu yüzden araç yüksek devirde çalıştığında hızlanan turbo pervanelerinin yavaşlaması için stop edilmeden önce bir sürü beklenmelidir.

Anı Hızlanmalar : Turbo sistemi her ne kadar anı hızlanmalarda ihtiyaç duyulan gücü üretmek için tasarlanmış olsa da bu kullanım şekli turbonun ömrünün azalmasına sebep olmaktadır. Kademeli olarak hızlanmak turbonun ömrünü arttıracaktır.

Motorun Uzun Süre Zorlanması : Motor deviriyle orantılı olarak hızlanan turbo pervaneleri aşırı ısınmaktadır. Uzun süre yüksek hızda çalışan pervaneler sıcaklık etkisiyle zamanla şekil değişimine maruz kalabilir ve işlevini yitirebilir.

Periyodik Bakım İhmali : Turbo sistemi araç üzerindeki pahalı sistemlerin başında gelmektedir. Ömrünü arttırmak için periyodik bakımlar dahilinde kontrol edilerek olası maliyetli arızaların önüne geçilebilir.

Kalitesiz Motor Yağı ve Yağ Değişimin İhmal Edilmesi : Yağlanmak için motor yağını kullanan turbo, motor parçalarında çok daha hızlı dönmektedir. Dolayısıyla kalitesiz yağdan ,yanlış yağ seçiminden ve ömrünü tüketmiş yağ kullanımından en çabuk etkilenecek parçadır.  Motor yağının periyodik olarak değişmesi turbo için önem arz etmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -