15.8 C
İstanbul
Pazar, Eylül 26, 2021
No menu items!

Turbo Timer Nedir? Ne İşe Yarar?

Popüler Yazılar

Turbo Timer Nedir?

Turbo Timer, Türkçe kelime karşılığı ile Turbo zamanlayıcısıdır.  Tamda adının karşılığını taşıyan bir anlama sahip. Turbonun arıza gösterme ihtimalini ortadan kaldırmak ve erken aşınmasını engellemek üzere tasarlanmıştır.

Turbonun arıza ihtimallerini ortadan kaldırmak için yüksek ısıya erişen motorda oluşan ısıyı sönümleyerek doğal yollarda uzun süre soğumasını beklemek yerine bu işlemi otomatik olarak belirli bir süre yapar ya da oldukça soğuk motoru önceden belirlenen süre boyunca otomatik olarak çalıştırarak turbonun ömrünü uzatmada katkısı olur.

Dijital ve elektronik bir sistemden oluşan Turbo Timer ‘in en büyük özelliği tüm bunları önceden belirlediğiniz zamanda doğrultusunda kendisinin yapması.


Turbo Timer Ne İşe Yarar?

Uzun bir süre yol yaptıktan sonra oldukça yüksek ısı derecesine ulaşan motoru hemen durdurmanız Turbodaki yağ basıncını etkileyeceğinden oldukça zararlıdır. Bu nedenle otomotiv uzmanları hep bir süre rölantide çalıştırdıktan sonra motoru stop etmenizi tavsiye eder.

Turbo timer, bunu yapmanıza gerek bırakmadan araç kapanmadan birkaç dakika önce otomatik olarak bunu kendisi yapar ve turbonun ömrünü uzatır.


Turbo Timer Nasıl Kullanılır?

Turbo Timer’ın elektronik bir cihaz olduğundan bahsetmiştik. Üzerinde bulunan zaman ayarlı düğmeler üzerinden ayarlamalar yapabilirsiniz. İdeal ayar bulunduğunuz ilin hava sıcaklığından motorunuzun yaydığı ısıya kadar farklılık gösterebilir.

Sistem kendini otomatik devreye aldığından sizin daha sonra başlatmak için bir eylemde bulunmanıza gerek yok. Devreden çıkarmak isterseniz genelde aracın içine kontrol ünitesi konulur ve düğmeye bastığınız an devreden çıkar.

Bazen de düğme yerine el frenine entegre bir sistem kurulabilir. Freni sonuna kadar çektikten sonra devreden otomatik olarak çıkıyor.


Turbo Timer Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde iki çeşit turbo timer kullanılmaktadır. Bunlar; Type 0 ve Type 1

  1. Type 0 : İlk tipimiz olan Type 0,  sadece turbonun dönüş zamanını hesaplar.
  2. Type 1 : İkinci tipimiz olan Type 1 daha komplike bir yapıya sahip. Zaman, Lap time, hız, kronometre, batarya devir gibi detaylar da mevcuttur.
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -