23.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 5, 2022
Ana SayfaPratik BilgilerVitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Vitesi Boşa Atmak Araçta Yakıt Tasarrufu Sağlar mı ?

Manuel vitesli araçlarda aracın boştayken mi vitesteyken mi daha çok yakıt tasarrufu sağladığı geçmişten beri süregelen bir tartışmadır. Bu konuyu derinlemesine inceleyerek açıklığa kavuşturalım.

Vites boş konumuna atıldığı zaman şanzıman ile motor arasındaki bağlantı tamamen kesilir, motor ile teker arasında herhangi bir bağlantı kalmaz. Motor rölanti konumunda çalışmaya başlar. Vitesteyken ise tekerleklerle motor direkt olarak bağlantılı olduğu için araç ikisinden birinin etkisiyle hareket etmektedir.

Örneğin yokuş inişlerinde araç hareket gücünü tekerlerden alacağı için motor yalnızca tekerden alınan güç ile hareket ettirilecek ve yakıt tüketimi sıfıra inecektir. Ancak, yokuş inişlerinde vites boş konumundayken araç rölanti tüketimini gerçekleştirecek ve vitese göre daha fazla yakıt tüketecektir.

Ayrıca yokuş inişlerinde aracın viteste olması motor çarklarının direnci sayesinde frenleme gücü oluşturur ve fren disklerinin ısınmasını önler.


Eğimsiz Yolda Hangisi Daha Tasarrufludur ?

Eğimsiz yolda tasarruf prensibi yokuş inişlerinden tamamen farklıdır. Araca dışarıdan etki eden tek kuvvetin yol sürtünmesi olduğu durumlarda motor ve şanzıman çarklarının içerisinde oluşan direnç aracı yavaşlatacak, dolayısıyla viteste bırakılan araç çabucak hız kaybedecektir.

Kaybedilen hızı tolere etmek için gaza basılması gerekeceğinden eğimsiz yollarda vitesi boş konumuna atmak vitesi kullanmaktan daha fazla tasarruf sağlamaktadır. Boş konumunda saatte yarım litre yakıt tüketecek motor vites konumundaki hız kaybına bağlı gaz ihtiyacından dolayı daha fazla yakıt tasarrufu sağlayacaktır.


Seyir Halinde Vitesi Boşa Atmak Zararlı mıdır ?

Bilinenin aksine yeni nesil araçlarda vites boş konumundayken fren gücünün azalması söz konusu değildir. Vitesin boşa atılması yalnızca motor ile şanzıman arasındaki bağlantıyı keseceğinden güç aktarım organları haricindeki hiçbir sistemi etkilememektedir. Buna karşın yokuş inişlerinde hız kontrolü amacıyla yokuşu tırmanılan vitesle inilmesi tavsiye edilmektedir.


Güvenli Yokuş İnişi

Uzun süreli yokuş inişlerinde aralıksız fren kullanımına bağlı disklerin aşırı ısınması söz konusu olmaktadır. Limit ısısını geçen fren sistemi fren kabiliyetinin sıfıra inmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple uzun süreli yokuş inişlerinde motor freni kullanılmalıdır. Motor freni aracın viteste bırakılarak şanzıman ve motor içerisindeki çarkların direncinden yararlanma işlemidir.

Yalnızca fren diskleri vasıtasıyla yavaşlatılan araç yavaşlama gücünü disklerin yanında motor ve şanzıman direncinden de alacağı için aşırı ısınma problemi önlenecektir. Bu sebeple uzun süreli yokuş inişlerinde aracın boş viteste bırakılmasının tehlikeli olduğunu söyleyebilmekteyiz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -