26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneXenon Farlar Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Xenon Farlar Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Xenon Farlar Muayeneden Geçer mi?

2014 senesinden itibaren xenon far kullanılan araçların otomatik far yükseklik ayarlayıcısı, mercek ve far yıkama sistemi bulundurulması zorunlu kılınmıştır. 2014 yılına kadar far yıkama sistemi bulunmayan xenon’lu araçlar hafif kusur ile muayeneden geçebilirken mevcut 2021 yasalarına göre ağır kusur tebliği ile muayeneden geçişlerine izin verilmemektedir.

Fabrika çıkışı halojen ya da led fara sahip araçların xenon far dönüşüme geçmiş yıllarda belirli şartlar dahilinde ( mercek ve yükseklik ayarlayıcısı bulundurmak) izin verilirken son düzenlemelerde “izin verilmeyen tadilatlar” arasına alınmıştır.

Xenon dönüşümü yapılan aracın muayeneden geçebilmesi için xenon kitinin sökülüp yerine standart halojen farların monte edilmesi gerekmektedir. Fakat muayeneden geçen bazı Xenon ürünleri mevcut. Kısa bir araştırma ile bu ürünleri bulabilirsiniz veya oto elektrikçi ustasından bilgi alabilirsiniz.

İlk Yardım Çantası Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi ?


Xenon Farların Cezası Var mı?

Fabrika çıkışı xenon far bulunmayan araçlarda sonradan xenon kiti kullanılası tamamen yasaklanmıştır. Aydınlatma sistemi değişikliği izin verilmeyen değişiklikler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla trafik denetlemelerinde kolaylıkla anlaşılan xenon farlar cezaya tabidir. Bunun sebebi sonradan takılan xenon farların ayarlamalarının yapılamıyor olmasıdır.

Halojen farlardan çok daha yüksek aydınlatma gücüne sahip xenon farların yanlış ayarlanmış olması, merceksiz kullanılması, yükseklik ayarlayıcısının bulunmaması karşıdan gelen araçların için oldukça büyük bir risk teşkil etmektedir.

Sürüş güvenliğinin sağlanabilmesi, ışık kirliliğinin önüne geçilebilmesi sebebiyle sonradan eklenen xenon far kullanımı tamamen yasaklanmış, muayeneden geçişi engellenmiştir.


Xenon Far Nedir?

Xenon far, halojen ve LED farların çalışma prensiplerinden tamamen farklı bir yapı barındırmaktadır. İki kutup arasında xenon gazının iletilmesiyle aydınlatma enerjisi üretme prensibiyle çalışmaktadır.

Her hangi bir direnç geçişi ile çalışmaması sebebiyle halojen ve led farlara kıyasla ısınma problemi bulundurmamasının yanında bu sistemlere göre daha az enerji tüketip çok daha yüksek ölçüde aydınlatma gücü oluşturmaktadır.

Üretimi oldukça pahalı olan bu sistem 1930’lu yıllarda bir çok alanda test edilmeye başlanmış olup yeni nesil araçlarda standart donanım olarak sunulmaktadır.

Sistem içerisinde bulunan mercek sayesinde üretilen ışık yalnızca istenilen noktalara iletilmekte, aydınlatma menzili net çizgilerle belirlenebilmekte, çevredeki araçları ve canlıları rahatsız etme durumu söz konusu olmamaktadır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -