29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneYağ Kaçağı Olan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Yağ Kaçağı Olan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Yağ Kaçağı Olan Araba Muayeneden Geçer mi?

Yağ kaçağı otomobil sağlığı için hayati önem taşımanın yanında muayene sırasında da problem teşkil edebilmektedir. Muayene sırasında araçta bulunan problemler ağır ve hafif olmak üzere iki kademe de değerlendirilir. Araçtaki problem ağır kusur olarak değerlendirildiği taktirde araç muayeneden geçemeyecektir.

Hafif kusurlu araç ise muayeneden geçecek, herhangi bir yaptırıma tabi tutulmayacaktır. Araçta bulunan yağ kaçakları, kaynaklandığı sisteme göre ağır ve hafif kusur olarak değerlendirilebilmektedir. Motor ve şanzımandan kaynaklanan yağ sızıntısı seviyesi fark etmeksizin hafif kusur olarak değerlendirilir.

Süspansiyon, fren ve direksiyon sistemlerinden kaynaklanan yağ sızıntıları ise kesinlikle ağır kusur olarak kabul edilmektedir. Ağır kusur tanısı konulan aracın muayeneden geçişi reddedilip 1 ay süre tanınmaktadır. Bu süre içerisinde sistem onarılıp ücretsiz olarak tekrar muayeneye girebilmektedir.


Yağ Kaçağının Cezası Var mı?

Muayene sırasında yağ kaçağı tespit edilen araç için muayene tekrarı kararı dışında herhangi bir maddi yaptırım yoktur. Muayene sırasında ağır kusur teşkil eden sistemlerde bulunan yağ kaçağı yalnızca muayenenin tekrarlanmasına sebep olmaktadır. Trafik kontrollerinde incelenen araç için de aynı şekilde cezai işlem uygulanmaması durumu söz konusudur.

Evrakları eksiksiz olan aracın  rutin trafik denetlemesinde seviyesi ne olursa olsun yağ kaçağı sebebiyle ceza alması söz konusu değildir. Araçta yağlama sistemine sahip olan ve arıza ihtimali yüksek bir çok sistem bulunur.

Ne zaman kaçak oluşacağını saptamak oldukça zor olacağı için muayene dışında oluşan yağ kaçağı kanunen problem  teşkil etmemektedir. Fakat cezası olmasa da sürüş güvenliği ve araç sağlığı için yağ kaçaklarını kesinlikle ihmal etmemenizi öneririz.


Yağ Kaçağı Nedir?

Yağlama sistemi mekanik olarak yüksek hız ve basınçla çalışan otomobil sistemlerinin hayati ekipmanlarıdır. Motor ve şanzıman yağları mekanik sürtünme kuvvetinin azaltılmasının yanında oluşan metal tozlarını uzaklaştırmak; süspansiyon fren ve direksiyon yağlama sistemleri ise sistemin düşük kuvvetle ve sarsıntısız çalışmasını sağlamakla görevlidir.

Bu sistemlerde basınç ve deformasyon sebebiyle oluşabilecek çatlaklar yağın kaçak şeklinde tahliye olmasına sebep olacaktır. Yağın azalması ilgili sistemin işlevini kaybetmesine ve sürüş güvenliğinin azalmasına sebebiyet verecektir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -