12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıYakıt Basınç Regülatörü Nedir? - Arıza Belirtileri ve Tamiri

Yakıt Basınç Regülatörü Nedir? – Arıza Belirtileri ve Tamiri

Yakıt basınç regülatörü; dizel veya benzin farketmeksizin, motora giren yakıtın ne kadar basınçla girmesi gerektiğini belirleyen bir parçadır. Araç rölantide iken düşük basınçla yakıt girmesi veya hızlanmaya başlarken yüksek basınç ile daha fazla yakıtın girmesi arasındaki farkı belirleyen en temel unsurlardan birisidir.

Aracınızın yakıt basınç regülatörü arızalanırsa ve bu sebepten dolayı motorunuza düşük basınçta yakıt girerse belli bir sürenin sonunda aracınız piston eritebilir veya piston kırabilir ve sizi çok yüksek maliyetlerle karşı karşıya bırakabilir.

Yakıt basınç regülatörü arızalanmaya başlar veya arızalanırsa aracınızda bazı tepkiler ortaya çıkar. Emin olmak açısından aracınızın beynini bir ODB2 cihazına bağlatıp sorunu tespit etmek en net çözüm olacaktır.

Yakıt Basınç Regülatörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

 • Aracın devri arttıkça egzozdan yoğun duman çıkması ilk sebeplerden birisidir. Benzin basınç regülatörü arızasında araç zengin yakıt karışım ile çalışabilmektedir. Bu sebeple de yakılamayan fazla yakıt egzozdan çiğ olarak atılacak ve kara duman atmaya başlayacaktır.
 • Yakıt tüketiminde gözle görülür bir artış meydana gelebilir.
 • Yine aynı şekilde aracınız eğer zengin yakıt karışımı ile çalışmaya başlar ve devir sürekli zorlanırsa, halk arasında  “enjektörlerde işeme” diye bilinen problem ortaya çıkabilir. Bu sorun, enjektörden geçen fazla yakıtın sızması ile ortaya çıkar. Sızan yakıt buharlaştığı sürece araçta benzin kokusu meydana gelebilir. Bu yüzden de tehlikeli bir durum ortaya çıkmadan derhal çözülmesi gerekmektedir.
 • En çok görülen sebeplerden bir tanesi de rölanti dalgalanması veya motorun kendi kendine gaz vermeye başlamasıdır. Gaza basmamanıza rağmen motorun devrinin artması benzin basınç regülatörünün başlıca arıza sebepleri arasındadır.
 • Aracınızdaki zengin karışımdan dolayı çekişte hissedilebilir bir düşüş olabilir. Yine aynı şekilde aracınızın devrini artırdıkça çekişte kesiklik hissederseniz bu da yakıt basınç regülatörünün arızalanmış olduğunu gösterebilir.
 • Yakıt basınç regülatörünün arızalanması, aracınızın sürekli zengin yakıt ile çalışacağı anlamına gelmez. Aracınız fakir karışım yakıt ile de çalışabilmektedir. Bu durum aracınızda çekiş düşüklüğüne sebep olabilir, teklemeler meydana gelebilir.
 • Bujileriniz bazen aracınızın ne durumda olduğunu anlatabilmektedir. Aracınızın bujileri kurum bağlarsa ve görevini yerine getiremez ise aracınızın çekişi etkilenebilir. Bu problem ise yakıt basınç regülatörüne bağlanabilir.
 • Aracınız arıza lambası yakabilir.
 • Kontak kapatmanıza rağmen aracınız stop etmekte zorlanabilir veya çok sarsıntılı şekilde stop edebilir.
 • Aracınızın klimasını açtığınız zaman benzin kokusu gelebilir.
 • Vites değiştirdikten sonra debriyajdan ayağınızı kaldırdığınızda seyir halindeyken bile stop etme durumu yaşanabilir.

Yakıt Basınç Regülatörü Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Yakıt basınç regülatörü ne yazık ki tamir edilememektedir. Bu durumdan dolayı ustanız tarafından direkt olarak değişimi önerilmektedir. Yakıt basınç regülatörünün maliyetleri araçların yaşlarına ve segmentlerine göre değişiklik gösterebilir. Yine aynı şekilde araçtan araca göre işçilik maliyetleri değişebilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -