19 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıYakıt Şamandırası Nedir, Arızaları Nelerdir, Nasıl Çözülür?

Yakıt Şamandırası Nedir, Arızaları Nelerdir, Nasıl Çözülür?

Yakıt Şamandırası Nedir, Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Şamandıra, yakıt deposundaki sıvı miktarını ölçmek için kullanılan ekipmandır. Arızalanması durumunda yakıt göstergesinde tutukluğa sebep olacağı için aracın yolda kalmasına neden olabilmektedir. Arıza belirtilerini ve sebeplerini inceleyelim..


Yakıt Şamandırası Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Yakıt ölçüm sistemindeki problemin muhtemel kaynakları şamandıra, gösterge paneli ve iletim kablolarıdır. Şamandıranın sebep olabileceği arızaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Yakıt Göstergesinde Tutukluk : En sık karşılaşılan durumdur. Yakıt ibresi, yakıt seviyesi ne olursa olsun hiç oynamaz.

Yakıt Göstergesinde Kısmi Hata : Yakıt ibresi, göstergenin yalnızca belirli aralıklarında çalışır. Örneğin tam dolu olan depo yarıma düşene kadar sorunsuz ölçülür, gösterge yarımda takılı kalır. Seviye çeyreğin altına düştüğünde ölçüm tekrar doğru olan devam eder. Bu tip arızalar kullanım süresince hızla büyümektedir. Gösterge hatası nedeniyle yolda kalmamak için arızayı ihmal etmemenizi öneririz.

Yakıt Göstergesinin Araç Konumuna Göre Değişimi : Yakıt göstergesi, depo yarımın altındayken küçük bir sapma payıyla hatalı değerler ölçebilmektedir. Fakat bu değerler arasında kolayca fark edilecek kadar büyük bir fark varsa şamandıranın arızalı olduğundan bahsedebiliriz.

Yakıt Göstergesinin Hatalı Çalışması : Depo tamamen doldurulduktan kısa süre sonra aracın düşük yakıt seviyesi uyarısı vermesi veya aracın yakıt deposu tam kapasite dolmadan yakıt doldu uyarısı verilmesi durumudur.


Yakıt Şamandırası Arızası Tespiti

Şamandıranın onarımı mümkündür. Arızalanması durumunda genelde yakıt pompasıyla beraber değiştirilmesi ve maliyetli olması sebebiyle parça değişimi ikinci planda tercih edilebilir. Problemin şamandıradan mı yoksa gösterge panelinden mi kaynaklandığını tespit etmenin basit bir yolu şöyle bulunur :

  1. Arka koltuğun altındaki yakıt deposunu açın, şamandıra soketini bulun.
  2. Soketteki dört pimden kalın olanlar şamandıra, ince olanlar gösterge panelinin kablolarıdır. Kalın olan iki şamandıra kablosunu söküp birbirine değirerek kısa devre yaptırın.
  3. Kısa devre esnasında gösterge panelinde yakıt tam dolu gösterilecektir. Bu durumda arıza şamandırada, yakıt ibresinde oynama olmuyorsa sorun gösterge paneli ya da bağlantı noktalarındadır.

 Yakıt Şamandırası Arızası Sebepleri Ve Çözümü

Arazi Kullanımı : Şamandıra sistemi yapısı itibariyle hassas bir dengede çalıştığı için darbelere karşı korumasızdır. Aracın uzun süre sarsıntıya, darbeye maruz kalması tüm hareket sistemine olduğu gibi şamandıra sistemin de deforme etmektedir. Bunla birlikte sarsıntı ve darbeye bağlı şamandıra arızası düşük maliyetle onarılabilir.

Kalitesiz Yakıt : Yakıt pompası gibi şamandıra sistemi de yakıt deposunun içinde yakıtla iç içe çalışmaktadır. Deponun içine girecek yabancı madde, su, kalitesiz yakıt şamandıranın hassas dengesinin zamanla bozulmasına sebep olacaktır. Bu tip deformasyona maruz kalan şamandıra tamir edilemez.

Düşük Seviyede Yakıt Kullanımı : Aracın çeyrek deponun altındaki seviyelerde kullanılması yakıt pompasıyla birlikte şamandıraya da zarar vermektedir. Hassas şamandıra sistemi yakıtın içinde çalıştığından düşük yakıt seviyesinde kullanımlarda sistemde uzun vadede aksaklıklar meydana gelecektir.

Malzeme Ömrü : Şamandıra sisteminde ölçülen yakıt elektrik akımı vasıtasıyla ölçülmektedir. Tüm bakımlara ve dikkatli kullanıma rağmen elektrik bağlantı noktaları oksitlenebilir, şamandıra işlevini yitirebilir. Bu tip arızalanmalarda sistemin set halinde değiştirilmesi önerilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -