26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneYangın Tüpü Bulunmayan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Yangın Tüpü Bulunmayan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Yangın Tüpü Bulunmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Kusursuz muayene geçişi için motorsiklet ve lastik tekerlekli traktörler hariç tüm motorlu taşıtlar da yangın tüpü bulundurulmalıdır. Fakat ilgili araçlarda yangın söndürme tüpü bulundurmamak hafif kusur sayıldığı için muayene geçişinde engel teşkil etmemektedir. Bulundurulması gereken yangın söndürme tüpü kapasitesi araç sınıflarına göre değişiklik göstermektedir.

Binek araçlar, minibüsler ve kamyonetler için bulundurulması gereken minimum tüp kapasitesi 1 kg, kişi kapasitesi 26’ ya kadar olan yolcu taşıma araçları için 2 kg, 26 kişiden fazla yolcu taşıyan araçlar için 6 kg, ağırlığı 12 tondan düşük kamyonlar için 4 kg, ağırlığı 12 tondan yüksek kamyonlar içinse minimum tüp kapasitesi 6 kg olmalıdır. Uygun şartları sağlamayan araçlar muayeneden hafif kusurlu olarak geçecektir.

Peki 2021 yılı için aracınızda yangın tüpü olmadan muayeneden geçer mi sorusunun cevabı nedir ?

Özetle muayene geçişi için yangın söndürme tüpü bulundurulması şart değildir. Yangın söndürme tüplerinin muayene geçişi için engel teşkil etmemesi tüp bulundurulması konusunda ihmal teşkil etmemeli, yangın tüpünün bir çok ağır maddi hasarın önüne geçebilecek olduğu unutulmamalıdır.

İlk Yardım Çantası Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi?


Yangın Tüpü Bulundurmamanın Cezası Var mı ?

Motorsiklet ve traktör hariç tüm araçlarda yangın tüpü bulundurulmaması, madde 31/1-a yasası gereğince cezaya tabidir. İlgili yasa, “yönetmelikte belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak.” Şeklinde açıklanmıştır. Yangın tüpleri araç sınıfının gereksiniminden düşük kapasite de bulundurulduğu zaman da cezaya tabidir.

Mevzuatta yangın tüpü bulundurulmaması cezaya tabi olsa da rutin trafik çevirmelerinde istisnai durumlar dışında yangın tüpü, reflektör ve ilk yardım seti kontrol edilmemektedir. Yine de karşılaşılabilecek / tanık olunabilecek kazalar da hayati önem taşıması sebebiyle mutlaka bulundurulması gerekmektedir.


Otomobil Yangın Tüpü Nedir?

Hacmi ve içeriği araç sınıfına, aracın kullanıldığı koşullara göre değişen standart yangın söndürücü sistemdir. Tehlikeli madde taşıyan araçlar, ticari ve binek araçlar için tüp içeriği toz, köpük, karbondioksit olarak farklılık gösterebilir. Yangın söndürme tüplerinden en az biri mutlaka kabin içerisinde, şoförün kolaylıkla ulaşabileceği bir konumda bulunmalıdır.

Yangın söndürme tüplerinin ömrünün ortalama 3 yıl olduğu, tüp basınçlarının bu süre zarfında belirli sıklıklarla kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatırız.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -