21.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiYarı Otomatik Vites Nedir?

Yarı Otomatik Vites Nedir?

Yarı otomatik vites nedir? Ne anlama gelir? Yarı otomatik vitesli araba nasıl kullanılır? Tüm bu sorulara sizler için makalemizde yanıt verdik. İyi okumalar dileriz!

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan bir vites türü olan Yarı otomatik vites hakkında kullanıcıların merak ettiği soruların cevaplarını siz değerli okurlarımız ile paylaşmak istiyoruz. Yarı otomatik vites nedir ? Yarı otomatik vites faydaları nelerdir ? Yarı otomatik vites nasıl kullanılır ? Gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşarak bu konu hakkında aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını bu makalemizde bulma şansınız bulunmaktadır.

Yarı Otomatik Vites Nedir?

Öncelikli araçların önemli parçaları arasında yer alan vites ile alakalı olarak bilmeyen okurlarımız için birkaç ipucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu konuda aklınıza takılan soruların cevaplarını sorunsuz bir şekilde bu yazımızdan öğrenerek sizlerde detaylı bir şekilde Yarı otomatik vites hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Vites Nedir?

Araçların hareket etmesi sırasında son derece önemli bir işlemi bulunan bu parçanın motordan aldığı gücü tekerlere iletmesine yarayan parça olarak adlandırsak doğru olacaktır. Tekerlere aktarılması sırasında çarkların yardımının da bulunduğunu ayrıca belirtelim.

Vites geçişlerin de bulunan güç oranlarının da her birinde farklı olduğunu ve bu yüzden de her vites için farklı bir güç oranın bulunduğunu da siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz.

Yarı Otomatik Vites Avantajları

Yarı otomatik vites sahibi olan kullanıcıların manuel vites sahiplerine göre büyük avantajları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını da aşağıda sizler için listeledik:

 • Özellikle Yarı otomatik vites araçlarda debriyaj pedalının bulunmaması özellikle metropol olarak geçen İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde sürücülerin daha az yorulmasına imkan sunmaktadır.
 • Yarı otomatik viteslerde bulunan “D” modu yani “Drive” moduna aracınızı aldıktan sonra bir daha herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan aracınızı sürme keyfini çıkartma şansınız olacaktır.
 • Yarı otomatik vitesli araçların aynı zamanda manuel vitesli araçlara göre yakıt tüketimi konusunda da ciddi oranda daha az yakıt tüketimi sarf ettiğini belirtelim. Yani manuel olarak geçen araçlarda devirsiz kullanım sonucunda yakıt tüketiminin çok fazla olmasından dolayı Yarı otomatik vitesli araç sahipleri bu konuda ciddi oranda bir avantaj sahibi olacaktır.

Yarı otomatik vitesli araçlar ile manuel vitesli araçların çalışma prensiplerinin aynı olmasına rağmen, Yarı otomatik vites sahibi iseniz vites değiştirme sorunu ile karşı karşıya kalma durumunuz bulunmamaktadır. Bu yüzden de Yarı otomatik vitesli aracın manuel vitese göre kullanım alanı her zaman daha kolay olmaktadır.

Manuel viteste vitesi devamlı olarak sizin kontrol etmeniz ve aracın devir saatine göre değiştirmeniz gerekirken, Yarı otomatik vitesli araçlarda bulunan robot sistemi bu işlemi sizin yerinize yerine getirmektedir ve bu konuda sizlerin rahat bir kullanım şansı yakalamanızı sağlamaktadır.

Ülkemizde Yarı otomatik vites ve tam otomatik vites arasında bulunan ayrımı bilmeyen milyonlarca araç kullanıcısının olmasından dolayı bu ikisi arasında bulunan farkın neyden kaynaklı olduğu konusunda sizlere bilgiler sunalım.

Yarı Otomatik Vites ile Tam Otomatik Vites Arasındaki Fark Nedir?

Bir aracın Yarı otomatik vites olduğunu anlamak için vites kolunda yer alan harflere bakarak buradan bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır. Yarı otomatik vitesli araçlarda bulunan harflerde,

 • D
 • R
 • N
 • P

Harfleri yer alıyorsa sadece bu aracın Yarı otomatik vites olduğunu göstermektedir. Bunun dışında eğer başka rakamlarda araçta yer alıyorsa bu aracın tam otomatik bir araç olduğunu anlama şansınız bulunmaktadır.

Yarı Otomatik Vites Harfleri

Aracınız eğer Yarı otomatik vites olarak geçiyorsa burada bulunan harflerin anlamları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu yüzden de Yarı otomatik vitesli araçlarda bulunan harflerin hangi anlama geldiği konusunda merak edilen detayları siz değerli okurlarımız ile buradan paylaşmak istiyoruz.

 • “P” Park: Yarı otomatik vites aracınızda bulunan “P” harfinin kullanım alanı sadece bir alanda işine yarayacaktır. Bu da aracınızı park etmek istediğiniz zaman bu harfe almanız gerekmektedir. Aracınızı park ettikten sonra “P” harfine alarak sizlerde aracınızın sorunsuz bir şekilde park ettiği yerde kalmasını sağlamış olabilirsiniz. Aracınızı tekrar çalıştırmak istediğiniz zaman da aracınızda yer alan vites kolunun yine “P” modunda olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • “R” Reverse – (Geri): İngilizce açılımı ”reverse” olan bu harfin Türkçe karşılığının ise geri vites olduğunu belirtelim. Aracınız ile geri gitmek istediğiniz zaman bu harfe alarak aracınız ile sorunsuz bir şekilde geriye gitme şansını yakalamış olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken detayın ise aracınızın tamamen durmasından sonra “R” harfine almanız gerekmektedir. Aksi durumda aracınızın şanzıman bölümünde ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir ve ciddi masraflar ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • “N” Neutral: Otomobilinizi boş vites olarak tabir edilen vites türüne almak istediğiniz zaman kullanmanız gereken bölümdür. Özelikle sürücülerin kırmız ışık ve uzun süreli beklemelerde kullandığı bu vites harfini sadece aracınızı boşa almak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Manuel vites mantığı ile aracınızın hareket ettiği süre içerisinde aracınızı “N” moduna alarak tekrardan “D” moduna geçirmeniz aracınız için ciddi sıkıntıları beraberinde getireceğinden dolayı bunu tercih etmemeniz gerekmektedir. Aksi durumda şanzımanda ciddi sıkıntılar ile karşılaşma durumunuz bulunacaktır.
 • “D” Drive (Sürüş): Son olarak ise Yarı otomatik vitesli araçlarda en sık kullanılan harflerin başında yer alan “D” modunun aracı hareket ettirmede kullanıldığını belirtelim. Zaten aracınız ile seyir halinde olduğunuz zaman “D” harfine alarak bir daha vites ile ilgilenmenize gerek kalmadan Yarı otomatik vitesli aracınız bütün vites geçişlerini kendi otomatik olarak yapacaktır.

Yarı Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Yarı otomatik vites sahibi olan araç sahiplerinin aracı kullanmalarının manuel vitesli araçlara göre son derece rahat olduğunu belirtmek istiyoruz. Aracı çalıştırmak için ve sonrasında yapmanız gerekenler için sizlere adım adım Yarı otomatik vites araba nasıl kullanılır? Açıklamak istiyoruz.

 • Öncelikli olarak aracınızı çalıştırmadan önce vites topunuzun ”P” modunda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Diğer modda yer alan konumlarda Yarı otomatik vitesli araçların çalışmayacağını belirtelim.
 • Ardından aracınızda yer alan fren pedalına basmanız gerekmektedir. Bu işlemi çalıştırmadan önce yapmanız gerekmektedir. Ancak bazı araçlarda bu sistem aktif olmadığından dolayı buna gerek kalmayacaktır. Bu yüzden de bunu bir kere yaparak öğrenebilirsiniz.
 • Aracınızı çalıştırdıktan sonra geri gitmek istediğiniz zaman “R” harfine almanız, ileriye doğru gitmek istediğiniz zaman ise “D” moduna alarak aracınız ile sürüş keyfini çıkartmanız gerekmektedir.
 • Zaten “D” moduna almış olduğunuz vites kolundan sonra aracınız bütün vites geçişlerini kendi otomatik olarak yapacağından dolayı herhangi bir işlem yapmanıza gereken kalmadan işlemleri yapacaktır.
 • Aynı zamanda aracınızda yer alan “N” modunun da sadece aracınızı boşa almak istediğiniz zaman yani rölantide çalışmasını istediğiniz zaman kullanacağınızı belirtelim. Yani aracınızı kırmız ışıkta veya bir yerde bekleme yapacağınız zaman “N” moduna alarak rölanti de çalışmasını sağlamış olabilirsiniz.

Bu belirttiğimiz adımları takip etmeniz durumunda sizlerde aracınızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilir ve Yarı otomatik vitesli aracınız ile seyahat etme fırsatını yakalamış olursunuz. Aklınıza takılan diğer sorular için yorum kısmından bizlerle iletişime geçerek bu konuda da detaylı bilgi alma şansınız bulunmaktadır.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -