26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiYedek Depo Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Yedek Depo Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Yedek Depo Nedir?

Hemen her araçta kullanılan tasarıma ve kullanılan sistemlere göre belli bir boyuta sahip olan yakıt deposu bulunmaktadır. Araçların içerisinde yer alan yakıt depolarının 40 litre ile 70 litre arasında değişen hacimlere sahip olabildiğini görüyoruz. Asıl olarak kullanılan yakıt deposu bir yana, bazı araçlarda yedek depo da yer almaktadır. Aracın yakıt konusunda avantaj sağlamasını ve ekstra bir önlem sunmasını sağlayan Yedek Depo Nedir ? Ne İşe Yarar ? bakalım.

Yedek Depo; genleşme tankı olarak da bilinen ve aracın ana yakıt deposuna bağlı olan bir depodur. Sıcak havalarda yakıt buharlaşıp genleştiği zaman, yakıt deposundan yedek depoya bir akış yaşanır. Depoda yer alan yakıt miktarının düşmesi durumunda ise bu kısımdan yeniden ana depoya akış sağlanır.


Yedek Depo Ne Zaman Devreye Girer?

Aslında bu sorunun cevabını yukarıda verdik. Yedek depo, doğrudan bir benzin deposu değildir. Amaç, ana depodan sıcaklık nedeniyle buharlaşma yaşayan yakıtın geri kazanılmasıdır.

Bu nedenle belli bir anda yedek deponun devreye girebileceğini söylemek yanlış olur. Zaten yakıt seviyesi düştüğü zaman bu kısımda yer alan yakıt ana depoya akacaktır.


Yedek Depo Kaç Km Gider?

Yedek Depo, ayrı bir depo olarak değerlendirilmediği için kaç km yol için yeterli olacağı sorusunun net bir cevabı yok. Yazımızın başını okumuşsanız durumu anlamışsınızdır.

Yedek deponun sadece genleşen yakıtın geri kazandırılması gibi bir artısı vardır. Fakat illa ki bu kısmı kullanmak istiyorsanız 7,5-8 litre arasında bir yakıt kapasitesi vardır.

Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?


Yedek Depo Nasıl Kullanılır?

Dediğimiz gibi yedek deponun ana amacı genleşen yakıtın yeniden kazanılması. Bu kısmın yakıt ile doldurulması önerilmez. Fakat illaki bu kısmı kullanmak isteyen sürücülerin, yakıt deposunun hemen yanında yer alan mini klipsi açması ve bu kısma yakıt doldurması mümkündür.

Ana depoda yakıt azaldıkça, genleşme deposu olarak gösterilen bu kısımdan ana depoya doğru bir akış gerçekleştirilecektir. Fakat hiçbir zaman bu deponun tam olarak doldurulması önerilmez. “Yedek Depo Nasıl Kullanılır ?” sorusuna bu şekilde kısa bir açıklama ile cevap verebiliriz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -