23.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAküYeni Akü Şarj Edilir mi? Akü Nasıl Şarj Olur?

Yeni Akü Şarj Edilir mi? Akü Nasıl Şarj Olur?

Yeni Akü Şarj Edilir mi?

Son zamanlarda tam kapalı sistem akülerin kullanım alanı çoğalmasına rağmen özellikle ağır vasıta ve otobüs grubunda açık sistem aküler kullanıldığı görülmektedir. Akünüz ister açık ister kapalı olsun belirli noktaların belirlenen zaman aralıklarında kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kontrol aralığı kullanım koşullarına göre değişmekle beraber en az altı ayda bir ya da ticari araç kullanıyorsanız eğer üç ayda bir şeklinde yapılmalıdır. Aküde en başta kontrol edilecek nokta akü kutup başı alanıdır. Eğer kutup başında oksitlenme var ise sıcak su yardımı ile kutup başları güzelce temizlenmelidir.

Yeni akü şarj edilir mi ? Evet edilebilir fakat kullanımınıza göre şarj etmenizde fayda vardır. Şayet sık kullanmıyorsanız elektrik mekanizmasını ilk başta şarj etmesine gerek yoktur.

Oksitli kullanılan aküler devam edilirse kutup başında erime ve enerji iletiminde problemler meydana geleceği için akünüz veya aracınız arıza yapabilir. Diğer önemli detay ise akü sabitleme aparatlarının sıkılığıdır. Özellikle ağır vasıta veya traktör grubunda eğer sabitlemelerde herhangi bir çıkma veya gevşeme durumu bulunuyorsa kutup başlarında erime ve kutuda deformasyon meydana gelir.

Akülerde ise aşırı sallanma, vibrasyon kaynaklı ızgaralardaki aktif madde dökülmesinden dolayı performans düşüklüğü meydana gelecektir.

Akü Fazla Şarj Edilirse Ne Olur?


Akü Nasıl Şarj Olur?

Yeni akü şarj edilir mi, sıfır ayarındaki aküler şarj edilmez ama üzerinden en az üç ay geçmesi gerekir tekrar şarj edilmesi için şayet az kullanım yapıyorsanız altı ay sonra şarj edebilirsiniz. Akü şarj ederken isterseniz yetkili servisten yardım alabilir veya isterseniz kendiniz yapabilirsiniz. Bu yazımızda size adım adım şarj nasıl edilir onu göstereceğiz. Söyleyeceklerimizi bir yere not ederek sizlerde evde şarj edebilirsiniz.

  • Öncelikle akünüzü şarj etmek için takviye kablosu edinin.
  • Daha sonra dolu bir aküyü ya da şarj edebilecek akünün bulunduğu aracı arabanızın yanına getirin.
  • Takviye kablosundaki pozitif olan uçları aküdeki pozitif yerlere takın
  • Daha sonra ise aynı işlemi negatif için yapın
  • Aracınıza binin ve marşa basarak akünüzü doldurmaya başlayın

Böylelikle aracınızı şarj edebilir ve akünüzü tekrar doldurmuş olabilirsiniz. Şayet bu işlemi evde yapmak istemeyenler yetkili veya özel servislere giderek dolum işlemini yapabilirler.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -