21.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil HaberleriYerli Otomobilde Son Durum

Yerli Otomobilde Son Durum

Yerli Otomobil Fiyatı

2021’de seri üretiminin başlanacağı ilk yerli otomobilin fiyatı tam olarak netleşmedi. Uzun vadeli bir proje olarak düşünülen her şeyi tamamen yerli olan otomobilin fiyatı konusunda 2019 yılı içerisinde açıklamalar yapılacağı belirtildi.


Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak ?

Yerli otomobilin ne zaman piyasaya sürüleceği henüz net olarak belli değil fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak yerli otomobilin 2019 yılında tamamlanıp 2021 yılında satışa sunulacağını açıkladı. Fakat 18 Ocak’ta yerli otomobilin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş “Türkiye’de çok önemli bir değişime hep birlikte tanıklık ediyoruz. Hedefimiz ülkemizde bir mobilite ekosistemi yaratmak ve 2022 yılından itibaren hepimize gurur verecek ürünlerle küresel arenaya çıkmaktır. ‘Bunu yapabilecek güçteyiz’ kısmını çoktan aştık, çünkü yola çıktık, yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

Bu açıklamadan yola çıkarak yerli otomobilin 2022 yılında piyasaya sürüleceğini anlamak mümkün oluyor. Kısacası Yerli otomobilin piyasaya çıkış tarihi 1 yıl ertelenmiş gözüküyor şimdilik.


Yerli Otomobil Ortakları

Yerli otomobilin 5 tane ortak girişimcisi bulunuyor. Bu ortak girişimciler Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında üst sıralarda yer alıyor. Yerli otomobil ortakları (harf sırasıyla) ;

    • Anadolu Grup

 

    • BMC Grup

 

    • Kıraça Holding

 

    • Turkcell

 

    • Zorlu Holding

 


Yerli Otomobil Ceo’su Kimdir ?

Türkiye’nin yapacağı en büyük projelerden biri olan yerli otomobil projesi’nin başına geçen isim belli oldu. Yerli otomobil ceo‘su Alman teknoloji devi Bosch’un üst düzey yönetici kademesinde bulunan Mehmet Gürcan Karakaş oldu.

Yerli otomobil ceo‘su Mehmet Gürcan Karakaş daha önce de Bosch elektrikli araç sistemleri kısmında önemli görevler yürütüyordu. Mehmet Gürcan Karakaş yerli otomobil projesinin başına geçmesi ile projeye olan güven gözle görülür seviyede artmış bulunuyor.


Yerli Otomobil Nerede Üretilecek ?

Yerli otomobilin nerede üretileceği konusu son zamanlarda büyük merak konusu oldu. yerli otomobilin üretileceği yer konusunda birkaç aday şehir bulunuyor fakat bunlardan en önde gideni Sakarya olarak öne çıkıyor.. Şehir’de zaten var olan otomotiv sektörü altyapısı yerli otomobilin üretimi konusunda birçok kolaylık sağlayacak.

Sakarya içerisinde yapılması planlanan 500 dönümlük üretim yeri yerli otomobil üretimi için biçilmiş kaftan olarak görülüyor. Kısacası yüzde 100 elektrikli olacak olan yerli otomobil nerede üretilecek sorusunun cevabı şimdilik Sakarya olarak gözüküyor.


Yerli Otomobil İsmi

2021 yılında satışa sunulacak elektrikli yerli otomobilin ismi henüz net olarak açıklanmazken yerli otomobilin isminin 2019 yılı içerisinde açıklanacağı belirtildi.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -