26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiZF Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

ZF Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

Araçlarda sürekli değişen teknolojiler var. Tıpkı akıllı telefonlar gibi araç teknolojilerinin de çok hızlı bir şekilde gelişmeye başladığını gördük. Bu alanda ortaya çıkan yeni teknolojiler bir yana, çok sık kullanılan teknolojilerden birisi de ZF Şanzıman sistemleri. Hemen “ZF Şanzıman nedir? Neler sunuyor?” gibi sorulara cevap arayalım ve bu teknolojiyi sizlere anlatalım.


ZF Şanzıman Nedir?

Adını kurucu firmadan alan ZF Şanzıman, uzun yıllardır kullanılan sistemlerden bir tanesi. ZF firması, şanzıman dişlilerinin mucidi firma olarak geçiyor. Zaten ZF Şanzımanın bu kadar çok merak edilmesinin ana nedenlerinden de biri budur.

ZF Şanzıman; Dişli sayısı olarak diğer şanzımanlardan çok daha fazla dişli kullanan şanzımandır. Şanzımanın dişlilerinin sayısının daha fazla olması sayesinde, bu şanzımanlara sahip olan araçların daha iyi yakıt tasarrufu sağladığı görülmüştür. İş sadece yakıt tasarrufu kısmında karşımıza çıkmıyor. Bunun dışında dişli sayısı çok olduğu için performans kısmında da daha iyi sonuçlar elde ediliyor.

PowershIft Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?


ZF Şanzıman Nasıl Çalışır?

Gelelim merak edilen bir başka soruya. ZF Şanzıman Nasıl Çalışır ? Bunu bilmek için şanzımanın yapısını anlamak gerekiyor. ZF Şanzıman, dediğimiz gibi çok daha fazla sayıda dişliye sahip olan şanzımanlar olarak geçer. Bu durumda da şanzımanın oranları daha başarılı hale gelir.

Dişlilerin sayısı daha fazla olduğu için, araçların çok daha hızlı bir şekilde ivmelenmesi sağlanır. Bunun yanında dişliler arasında geçiş daha da kolaylaştırılır. Haliyle vites geçişleri arasında daha rahat geçiş sunulmuş olur.


ZF Şanzıman Ne İşe Yarar?

Hem nedir kısmında hem de nasıl çalışır kısmında az çok söz ettik. ZF Şanzıman, belli artıları olan bir şanzıman sistemi. Haliyle aklınıza “ZF Şanzıman Ne İşe Yarar?” gibi bir soru geldiyse, bu durumda yine avantajlardan söz ederek işe başlamak gerekiyor.

İlk olarak yakıt tasarrufu sunulduğunu söylemek gerekiyor. Dişli sayısının çok olması, bir yandan vites geçişlerinin daha iyi yapılmasını bir yandan ivmelenme hızının daha yüksek olmasını bir yandan da yakıt kullanımının düşmesini sağlıyor. Haliyle bu şanzımanların artısı çok daha fazla.


ZF Şanzıman Arızaları

Tabii ki her şanzıman sisteminde olduğu gibi ZF şanzıman için de belli başlı arızalar karşımıza çıkmaktadır. Tabii ki şunu belirterek başlayalım, ZF şanzımanları genel olarak çok daha dayanıklı şanzımanlar. Bu nedenle genelde arıza durumları yaşanmıyor.

Fakat zaman içerisinde kullanıma da bağlı olarak arızalanmalar olabilir. En sık karşılaşılan sorunlar ise dişli sorunları. Dişli sayısının çok olması nedeniyle, zaman içerisinde bu dişlilerde aşınmaya bağlı ya da kullanıma bağlı olarak yıpranmalar meydana gelebiliyor. Böyle bir durumda da aracınızın bakıma girmesi gerekebilir.


ZF Şanzıman Tamiri

Dediğimiz gibi ZF Şanzıman, çok fazla arızalanan bir şanzıman türü değil. Buna karşın şanzımanın dişlilerinin dağılması ya da aşınması durumunda da ZF Şanzıman Tamiri gündeme geliyor. Bu noktada genelde ZF Şanzıman Tamiri için dişli değişikliği yapıldığını görmekteyiz.

Doğrudan şanzımanın değiştirmesi yerine, dişlilerin değiştirilmesi söz konusu olabilir. Fakat genelde herhangi bir sorunda tamamen değişim kararı alınır. Bunun için arızanın durumu ve oluşturduğu etki önemli bir neden olarak gösterilebilir.


ZF Şanzıman Nerede Üretiliyor?

Buraya kadar olan kısımda ZF Şanzıman sistemi hakkında bilgiler verdik. Muhtemelen merak eden sürücüler olacaktır. ZF Şanzıman Nerede Üretiliyor ? Bu sorunun da cevabını verelim. Öyle ki ZF, en köklü Alman firmalarından biri.

Zahnrad Fabrik olarak bilinen firma Dişli fabrikası olarak geçiyor. İlk etapta hava taşıtları için dişli üretiminin yapıldığı söyleniyor. Sonrasında ise otomobillere uyarlanan bir sistem karşımıza çıkıyor. Bu noktada ise ilk olarak BMW araçlarında kullanılan şanzıman türünden söz ediyoruz. Şanzımanın üretim yeri de haliyle Almanya.


ZF Şanzıman Fiyatları

Tamamen kullanılan araçlara göre değişmekle beraber ZF Şanzıman Fiyatları için de değişken bir aralığın sunulduğunu söylemek yanlış olmaz. Öyle ki ZF Şanzıman Fiyatları, 23 bin ile 7 bin TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Tabii ki dediğimiz gibi kullanılan araca ve modele göre değişiklik söz konusu olabilir. Bunun için biraz fiyat araştırması yapmanız önemli.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -